УТИЦАЈ КВАЛИТЕТА ИНСТРУКЦИЈЕ ВАСПИТАЧА НА РАЗВОЈ КРЕАТИВНОСТИ КОД ПРЕДШКОЛСКЕ ДЈЕЦЕ
Sažetak
Циљ израде овог рада је да се открије да ли квалитет инструкције васпитача утиче на испољавање креативности код предшколске дјеце. У истраживању је учествовало 100 дјеце узраста између 5 и 6 година, која су била подијељена у двије једнаке групе. За потребе истраживања кориштен је папир А4 формата на коме се налазио нацртан троугао. Првој групи дјеце васпитачи су дали инструкцију: „Завршите овај цртеж“, док је другој групи дјеце дата инструкција: „Правилно завршите овај цртеж“. Тим стручњака састављен од истраживача, педагога, васпитача и наставника ликовнне културе процјењивали су цртеже према сљедећим карактеристикама: број линија, број кориштених боја, број предмета на цртежу и композиција цртежа. Сваки од три процјењивача бирао је цртеже за које он сматра да су креативни. Статистички значајна разлика пронађена у броју кориштених боја, линија и предмета. Резултати су показали да не постоје статистички значајне разлике између двије групе с обзиром на композицију цртежа. Разлика није пронађена ни у броју цртежа означених као креативни од стране различитих процјењивача. На основу анализе спроведене у овом истраживању може се констатовати да дјеца предшколског узраста своју креативност слободно и природно испољавају без обзира на инструкције васпитача. С обзиром на то да су ранија истраживања потврдила да се креативност гуши са поласком у основну школу потребно је пронаћи и описати узроке који доводе до тога, те у складу са будућим налазима стварати нове парадигме које ће бити темељ холистичког развоја дјетета.
Reference
Maксић 1998: Maksić Slavica, Društvena podrška darovitosti. Zbornik 4. Vršac: VŠV, 15 – 32.
Maксић-Шевкушић 2012: Maksić Slavica. i Ševkušic Slavica, Kreativnost u pričama ucenika – studija slučaja u osnovnoj školi. Zbornik Instituta za pedagoška istraživanja, 44(1), 128 – 143.
Ђорђевић 2008: Đorđević Jovan, Porodica kao faktor podsticanja darvistosti., Zbornik 14. Vršac: VŠV, 4 – 8.
Зечевић 2021: Zečević Radmila, Creativity as an Essential Part of Fine Art Classes. Magistra Iadertina, 15(1), 75-86.
Јовановић 2016: Јовановић Весна, Ставови васпитача о способностима дечијег креативног изражавања у ликовним активностима. Узданица. 8(2), 161–173
Јукић 2011: Jukić Tonća, Implicit theories of creativity in early education. Croatian Journal of Education. 13 (2), 38 – 65.
Копас-Вукашиновић 2006: Емина Копас-Вукашиновић, Осујећење креативности у ликовном изразу првака, Зборник Института за педагошка истраживања, 38 (1), 82-98.
Маришевић 2010: Maširevic Ljubomir, Mediji i postmoderna stvarnost. Sociologija, 52(2), 127– 140.
Милић-Симеуновић-Лаловић 2014: Милић Сања, Симеуновић Владо. и Лаловић Сузана, Иновирање приступа у откривању креативности код дјеце предшколског узраста. Зборник радова са научног скупа Имплементација иновација у образовањуи васпитању – изазови и дилеме, Учитељски факултет у Београду, 612 – 622
Рајовић-Даутовић-Андре 2009: Rajović Ranko, Dautović Slavica, Andre Lucija, Neurofiziologija – primena novih otkrića u formiranju inetelektualne elite. Primena programa NTC sistem učenja u razvoju intelektualnih sposobnosti dece, 15. Vršac: VŠV, 510 – 518.
Робинсон 2015: Robinson Ken, Creative Schools: The Grassroots Revolution that’s Transforming Education, Viking Press, New York, NY.
Старко 2017: Starko Alane Jordan, Creativity in the Classroom: Schools of Curious Delight (6th ed.). Routledge.
Хузјак 2006: Huzjak Miroslav, Darovitost, talenat i kreativnost u odgojnom procesu. Odgojne znanosti, 1, 289–300.
Шефер 2000: Šefer Jasmina, Kreativnost dece: problemi vrednovanja. Beograd: Institut za pedagoška istraživanja; Vršac: Viša škola za obrazovanje vaspitača.