ОДНОСИ СРБИЈЕ И ДРУГИХ БАЛКАНСКИХ ЗЕМАЉА ОД БЕРЛИНСКОГ КОНГРЕСА ДО 1908. ГОДИНЕ
Sažetak
Берлински конгрес донео је значајне промене на политичкој карти Европе. За српски народ је битно да су независност добиле две српске државе, додуше у скромним границама. Велики део српског народа је остао под тутрском и аустроугарском влашћу. Ккнежевина Србија постала је центар окупљања политичких вођа српског народа ван Србије, заинтересованих да се процес уједињења настави. Постојало је и много ометајућих фактора, као што су велике силе и њихови сукобљени интереси, али и династичка борба за доминацију три српске династије Карађорђевића, Обреновића и Петровића. Без обзира на то крајем ХIX века и почетком ХХ спољна политика Србије била је усмерена на обједињавање српског народа. Први корак је био елиминација Турске на Балкану, а за то је било потребно савезништво са Грцима и Бугарима, као и благонаклоност неких великих сила (пре свих Русије). Велики ометајући фактор у сламању Турске била је пре свих Аустроугарска и Уједињено краљевство, свака из својих интереса. због тога је био и дуготрајан и мукотрпан пут ка стварању Балканског савеза. Чак су и две српске земље западале у периоде захлађења односа. Питање територија и разграничења између будућих савезника такође је било веома сложено.
Reference
Војводић 1988: Војводић Михаило. Србија у међународним односима крајем 19. и почетком 20. века, Београд: САНУ.
Војводић 1999: Војводић Михаило. Путеви српске дипломатије- Огледи о спољној политици Србије у 19. и 20. веку, Београд: Клио.
Војводић 2005: Војводић Михаило. Србија и балканско питање 1875-1914., Београд: Историјски институт Београд.
Војводић 2007: Војводић Михаило. Изазови српске спољне политике 1791-1918 огледи и расправе, Београд: Историјски институт Београд.
Јеротијевић 2012: Јеротијевић Зоран. ИСТОРИЈА ДРЖАВЕ И ПРАВА, Трстеник: Љубостиња.
Лопичић 2007: Лопичић Ђорђе. Преглед конзуларних односа Србије 1804-1918., Београд: у часопис Бранич: часопис Адвокатске коморе Србије, бр. 1/2.
Митровић 1981: Митровић Александар.Продор на Балкан и Србија 1908-1918, Београд: Нолит.
САНУ 1980: САНУ. Документи о спољној политици Краљевине Србије, књига VII-2, Београд: САНУ.
Ћоровић 1993. Ћоровић Владимир.Историја Срба, Београд: БИГЗ.