Stavovi žena o ulozi babica u sprovođenju programa skrininga cervikalnog karcinoma
Sažetak
UVOD: Obzirom da cervikalni karcinom i u svetu, zbog visoke incidencije, predstavlja veliki javno-zdravstveni problem, brojne studije su ukazale na značajnu ulogu medicinskih sestara i babica u prevenciji cervikalnog karcinoma.
Cilj rada je da ispita razlike u reproduktivnom ponašanju i razlike u pogledu primene mera vezanih za prevenciju cervikalnog karcinoma između studentkinja Visoke medicinske škole i žena.
METOD RADA: Ispitivanje je sprovedeno je po tipu studije preseka. U studiju su uključene ukupno 143 ispitanice, studentkinje VMŠ za strukovne studije u Ćupriji i žene, koje su dolazile na pegled kod svog izabranog ginekologa.
REZULTATI
U pogledu broja seksualnih partnera, u pogledu dosledne primene kondoma, kao i primene metoda planiranja porodice i broja abortusa, razlika je statistički značajna između babica i pacijentkinja. (p < 0.001). Dve trećine žena jednom godišnje radi ginekološki pregled, dok studentkinje to čine ređe. U pogledu barijera za PAPA testiranje, razlika među ispitanicama je statistički značajna. (p < 0.001) Najviše žena kao razlog što ne rade češće PAPA test, navode to što nemaju tegobe (57.3%), dok studentkinje kao razlog navode strah od rezultata (45.6%). U pogledu samostalnog uzimanja brisa, razlika među ispitanicama je statistički značajna. (p < 0.001) Kada bi same uzimale bris za skrining, svaka druga žena, kao i skoro 2/3 studentkinja bi češće radile testiranje. Međutim, svaka treća žena ima strah da li bi pravilno uzela uzorak.
O cervikalnom skriningu, žene su najčešće informacije dobile od svog izabranog ginekologa (65.3%), a podjednako ( 17.3%) od babica i putem medija. Češće bi radile skrining kada bi imale fleksibilan termin ( 85.3%), ako bi bris za skrining uzimale babice ( 72% ), a više poverenja imaju u strukovne babice, u odnosu na babice sa srednjim obrazovanjem ( 89,3%).
ZAKLJUČAK
Stavovi žena ukazuju na potrebu aktivnije uloge babica u programima skrininga cervikalnog karcinoma. Potrebno je pri realizovanju programa organizovanog skriniga uključiti srukovne babice, u cilju povećanja pokrivenosti skriningom ciljne populacije žena.