ANALIZA ODNOSA TROŠKOVA I KLINIČKOG EFEKTA IMPLANTIBILNOG KARDIOVERTER DEFIBRILATORA I AMJODARONA U PREVENCIJI IZNENADNE SRČANE SMRTI
Sažetak
Iznenadna srčana smrt je prirodna smrt prouzrokovana prethodnom bolešću srca, kada u roku od jednog sata od početka simptoma dolazi do gubitka svesti i prestanka cirkulacije. Veliki broj studija je potvrdio da su maligne aritmije iz grupe komorskih aritmija najčešći neposredni uzrok iznenadne srčane smrti. Alternative u prevenciji iznenadne srčane smrti su lečenje antiaritmijskim lekovima i to prevashodno amjodaronom ili ugradnja kardioverter defibrilatora. Cilj ove farmakoekonomske studije je da se ispita i uporedi odnos troškova i kliničkog efekta implantibilnog kardioverter defibrilatora i amjodarona u prevenciji iznenadne srčane smrti. Dizajniran je Markovljev model na osnovu podataka iz literature. Podaci su obrađeni pomoću softvera TreeAge®. Vremenski horizont je pet godina. Trajanje jednog ciklusa je mesec dana. Efekti za svako stanje su izraženi u dobijenim godinama života koje su korigovane za kvalitet. Simulacija modela je izvršena pomoću Monte Karlo simulacije za 1.000 hipotetičkih pacijenata. Implantacija kardioverter defibrilatora pokazala se kao neisplativa metoda prevencije iznenadne srčane smrti, skoro dvanaest puta skuplja od primene amjodarona odnosno 621.833,18 dinara po dobijenoj godini života koja je korigovana za kvalitet, naspram 52.644,25 dinara po dobijenoj godini života koja je korigovana za kvalitet. Studija je ukazala da je korisnija metoda u prevenciji iznenadne srčane smrti primena amjodarona, kako zbog troškova tako i zbog kvaliteta života. Očekuje se da će rezultati budućih istraživanja ukazati na populaciju kod koje će implantibilni kardioverter defibrilator pokazati veću korisnost u odnosu na amjodaron.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).