ANALIZA ODNOSA TROŠKOVA I KLINIČKE EFIKASNOSTI PRIMENE HORMONSKE SUPSTITUCIONE TERAPIJE KOD ŽENA U MENOPAUZI NA TERITORIJI REPUBLIKE SRBIJE
Sažetak
Uvod/cilj: Žene u razvijenim krajevima sveta danas žive više od jedne trećine sopstvenog života u periodu menopauze. Prirodna menopauza, koja se javlja najčešće posle 51. godine života, kod 75% žena praćena je pojavom neprijatnih simptoma usled nedostatka estrogena. Odluka o nadoknadi hormona je složena i podrazumeva procenu odnosa koristi i rizika primenjene terapije. Cilj ovog rada je upoređivanje odnosa troškova i kliničke efikasnosti hormonske nadoknade naspram neprimenjivanja supstitucije kod žena u menopauzi u uslovima koji vladaju u Srbiji.
Metod: Analiza je urađena pomoću Markovljevog modela u TreeAge softveru (TreeAge Software Inc, USA), koristeći podatke iz literature o efikasnosti i izračunavajući troškove lečenja u Republici Srbiji, na osnovu cenovnika usluga Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Srbije. Pacijentkinje sa intaktnim uterusom bile su na kombinovanoj hormonskoj terapiji (estrogen i progestagen) a pacijentkinje kod kojih je urađena histerektomija su na supstituciji estrogenom. Trajanje jednog ciklusa iznosilo je godinu dana, dok je vremenski horizont po¬dešen na 40 ciklusa tj. 40 godina. Urađena je Monte Karlo simulacija sa 1000 virtuelnih pacijenata, kao i analiza senzitivnosti, predstavljena tornado dijagramom, u kojoj su vrednosti parametara varirane za ±50%.
Rezultati: Rezultati ukazuju da je u Srbiji primena hormonske supstitucione terapije kod žena u menopauzi posle histerektomije verovatno isplativa u pogledu troškova i efikasnosti, iako su troškovi supstitucione terapije estrogenom skoro 5 puta veći. Primena kombinovane hormonske terapije kod žena sa intaktnim uterusom nije isplativa, pokazala je manju efikasnost a veće troškove.
Zaključak: Naša studija je pokazala da u Srbiji hormonska supstituciona terapija u menopauzi posle histerektomije može biti opravdana sa farmakoekonomskog stanovišta, za razliku od njene primene kod žena sa intaktnim uterusom gde je odnos troškova i kliničkog efekta nepovoljan.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).