ANALIZA FAKTORA RIZIKA ZA HOSPITALIZACIJU DECE SA AKUTNOM DENTOGENOM INFEKCIJOM
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je bio da se uporede socio-demografske i kliničke karakteristike dentogenih infekcija hospitalizovane i nehospitalizovane dece i da se pokaže koji su to faktori rizika kod dece koji mogu da predvide tok dentogene infekcije i da ukažu na potrebu hospitalnog lečenja pacijenata. Dizajn studije je bio tipa "slučaj-kontrola". Retrospektivnom studijom je obuhvaćeno 105 dece, sa akutnom dentogenom infekcijom, koja su lečena ambulantno u Zavodu za stomatologiju Kragujevac, i koja su lečena hospitalno na odeljenju Maksilofacijalne hirurgije u Kliničkom Centru Kragujevac.
Deca sa akutnom dentogenom infekcijom koja su lečena hospitalno su imala sledeće osobine: žive u selu (ORprilagođeni =7,26; [1,43-36,96]), infekcija se proširila na više prostora (ORprilagođeni=0,04; [0,00-0,91]) i dentogena infekcija je zahvatila gornji deo lica (ORprilagođeni =0,01; [0,00-0,86]). Ekstrakcija zuba uzročnika je značajna u terapiji i smanjuje učestalost hospitalnog lečenja dece (ORprilagođeni=0,07; [0,01-0,70]). Interesantno je da nema značajne razlike između hospitalizovane i nehospitalizovane dece u: etničkoj pripadnosti, zaposlenosti roditelja, anatomskoj regiji zahvaćenoj infekcijom, strani lica koja je zahvaćena infekcijom, vrsti zuba koji je uzročnik infekcije, terapiji (drenaža zuba uzročnika i incizija, oralno ili parenteralno uzimanje antibiotika).
Kod dece sa akutnom dentogenom infekcijom je potrebno na vreme uraditi ekstrakciju zuba uzročnika infekcije, posebno ako su to zubi iz gornje vilice i ako je infekcija zahvatila više prostora.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).