ОСПОРАВАЊЕ НИРНБЕРШКОГ ПРОЦЕСА ОД СТРАНЕ РОМСКЕ НАЦИОНАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

  • Бајрам Ђ. Халити
Ključne reči: Други светски рат, оснивање међународног војног суда, Нирнбершки процес, суђење ратним злочинцима, Злочин против мира, Злочин против човечности, злочин геноцида, разлози за оспоравање Нирнебршког процеса.

Sažetak


Други светски рат сматра се највећим и најдужим крвавим сукобом у новој историји. Почео је нападом Немачке на Пољску 1. септембра 1939. године. Рат је трајао шест година и завршио је капитулацијом Јапана 2. септембра 1945. године. Последице које је оставио рат присутне су и данас у многим државама. „Немачки, италијански и јапански фашисти повели су освајачки рат с циљем да изврше нову поделу света и створе нови поредак у којем ће имати економску, политичку и војну доминацију, успоставити владавину терора и насиља и уништити сваки облик људске слободе, достојанства и хуманизма.

Тек неколико хиљада Рома у Немачкој преживело је холокауст и нацистичке концентрационе логоре. Покушавајући да поново изграде живот, након што су изгубили тако много чланова породице и рођака, и након што им је имовина уништена или заплењена, суочавали су се с огромним тешкоћама. Многима је било уништено здравље. Иако су годинама покушавали да за то добију накнаду, такви захтеви су им стално одбијани

На основу утврђених чињеница, очевидаца, сведока, историјских и правних докумената, у току Другог светског рата злочин геноцида над православним Србима, Јеврејима и Ромима свих вера осим исламске извршен је. Покушај да се истребе Роми током Другог светског рата не сме да се заборави.

За преживеле у постхитлеровско доба није било правде. Важно је да се напомене и то да се на суђењу у Нирнбергу уопште није говорило о геноциду над Ромима.

           Нирнбершки процес је у основи ипак кажњавање победјених од стране победника. То је видљиво и данас јер те силе владају светом. Невине жртве, на првом месту Роми, нису добили правду, сатисфакцију ни признање светске заједнице.

Роми су додатно понижени јер им није пружена шанса да о жртвама и страхотама које су преживели проговоре малобројни преживели сведоци. Роми за Медјународни војни Нирнбершки суд и нирнбершке судије једноставно нису постојали чиме је доведен у питање правни аспект процеса што до данас није исправљено.  Ромска национална заједница се залаже за ревизију историје, за преиспитавање рада Нирнбешког суда.

Reference

Кlajn, L. Genocid i kazna (1941-1945), I.B.N CENTAR doo, Beograd, 1991
Клајн, Л. Геноцид и казна (1941-1945), И.Б.Н ЦЕНТАР доо, Београд, 1991.
Љ. Прљета, Злочин против човечности и међународног права, Београд, Службени лист, 1992.
године
Р. Лемкин, Аxис Руле ин Оццупиед Еуропе, Wасхингтон, 1944. Године (Реч геноцид је први употребио пољски професор Рафаел Лемкин)
Халити, Б. “Роми, народи зле коби“, Пергамент, Приштина, 1997.
Objavljeno
2020/10/27
Rubrika
Članci