„Crna hronika“ i etika u štampi u Srbiji pre 100 godina i danas
analiza sadržaja listova „Pravda“, „Vreme“, „Politika“ u periodu od 1. do 29. februara 1924. i listova „Kurir“, „Večernje novosti“ i „Politika“ u periodu od 1. do 29. februara 2024. godine
Sažetak
Interesovanje publike za vesti iz sfere kriminala i naslovima o nesrećnim slučajevima i tragedijama nije trend novog doba. Vesti iz takozvane „crne hronike“ objavljuju se u medijima od kada je novinarstva. Iako često u njima ne postoji javni interes, već preteže interesovanje javnosti, „crne vesti“ su oduvek nalazile put do publike putem javnih glasila. U današnje vreme, naročito u medijima u Srbiji, primeri iz ove tematske oblasti najčešći su slučajevi u kojima novinari prelaze profesionalne granice i krše etičke standarde. Na osnovu iskustva i prakse, poslednjih decenija ustanovljena su brojna pravila o izveštavanju o krivičnim delima i ličnostima koje su direktni ili indirektni akteri takvih događaja, kroz medijske etičke kodekse, ali i zakone. Cilj ovog rada je ustanoviti šta se u medijima u Srbiji promenilo po ovom pitanju u odnosu na period od pre sto godina, kada su etički kodeksi bili tek u povoju i nisu postojale smernice i precizna pravila.
Reference
Baranauskas, A. & Drakulich, K. (2018). Media construction of crime revisited: Media types, consumer contexts, and frames of crime and justice. Criminology, vol. 56, no. 4, pp. 679-714.
Bjelica, M. (1988). Hronika Srpskog novinarskog udruženja 1881-1941. Beograd: Udruženje novinara Srbije i Jugoslovenski institut za novinarstvo.
Brey, T. (2020). Kvalitetno novinarstvo u Jugoistočnoj Evropi – udžbenik i priručnik za uvežbavanje novinarskih tehnika rada. Beograd: Fondacija Fridrih Nauman za slobodu.
Greer, C. (2013). Crime and Media: Understanding the Connections. In: C. Hale, K. Hayward, A. Wahadin and E. Wincup (eds.), Criminology, third edition (pp 25). Oxford: Oxford University Press.
Ilić, I. (2012). Pretpostavka nevinosti okrivljenog i pravo na javno informisanje. Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, vol. LXI, br. 61, str. 571-586.
Ireton, C. & Posetti, J. (2021). Novinarstvo, „lažne vijesti“ i dezinformacije. Podgorica: Unesco i Institut za medije Crne Gore.
Izveštaj o monitoringu poštovanja Kodeksa novinara Srbije u dnevnim novinama u periodu od 1. jula 2023. do 31. decembra 2023. godine. Posećeno 2. 3. 2024. URL: https://savetzastampu.rs/wp-content/uploads/2024/02/Izvestaj-monitoring-2023.pdf
Jevtović, A, Bajić, P. & Vojinović M. Crna hronika kao segment medijske agende u dnevnim novinama u Srbiji. Sociološki pregled, vol. LVI, br. 3, str. 1056-1081.
Kako konzumiramo medije? (2021). Beograd: Agencija Kliping.
Kesić D, Dželetović M. & Tomić M. (2020). Prezentacija kriminaliteta u medijima. Sociološki pregled, vol. LIV, br. 4, str. 1415-1436.
Kleut, J. i sar. (2017). Transparentnost, privatnost i pretpostavka nevinosti: tužilaštvo-mediji-građani. URL: https://www.partners-serbia.org/public/documentations/Transparentnost-privatnost-i-pretpostavka-nevinosti.pdf
Kleut, J. & Prodanović, D. (2022). Monitoring kršenja prava na privatnost u medijima. URL: https://www.partners-serbia.org/public/news/monitoring-medija-publikacija.pdf
Kodeks novinara Jugoslavije (1988). Beograd: dokument/fizička arhiva Udruženja novinara Srbije
Kodeks novinara Srbije, uputstva i smernice (2015). Beograd: Savet za štampu.
Kolaković-Bojović, M. (2012). Mediji i pretpostavka nevinosti. Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, vol. LXI, br. 61, str. 555-569.
Korni, D. (1999). Etika informisanja. Beograd: Clio.
Krejg, R. (2010). Onlajn novinarstvo. Beograd: Clio.
Krstić, A., Milojević, A. (2011). Etički i profesionalni aspekti izveštavanja dnevne štampe u Srbiji. U: R. Veljanovski (ur.), Indikatori profesionalnog/neprofesionalnog ponašanja novinara i medija - mogućnosti za poboljšanje stanja (str. 11-37). Beograd: Fakultet političkih nauka.
Milivojević, S, Ninković Slavnić, D. & Bajčeta, S. (2020). Informisanje u digitalnom okruženju u Srbiji. URL: https://safejournalists.net/wp-content/uploads/2021/04/informisanje-u-digitalnom-okruzenju-2020-5-compressed-compressed-1.pdf
Nedeljković, M. (2009). Hronika Udruženja novinara Srbije 1941-2006. Beograd: Udruženje novinara Srbije i Službeni glasnik.
Nedeljković, M. (2023). Nepoverenje i nekvalitetan sadržaj najveće prepreke za uvođenje pretplate na onlajn medije u Srbiji. Posećeno 11. 3. 2024. URL: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/nepoverenje-i-nekvalitetan-sadrzaj-najvece-prepreke-za-uvodjenje-pretplate-na-onlajn-medije-u-srbiji/
Poter, Dž. (2011). Medijska pismenost. Beograd: Clio.
Ustav Republike Srbije (2021). Službeni glasnik Republike Srbije, br. 115/2021. Beograd: Javno preduzeće „Službeni glasnik“.
Vujaklija M. (1986). Leksikon strani reči i izraza. Beograd: Prosveta.
Wilkins, L. & Brennen, B. (2004). Conflicted Interests, Contested Terrain: Journalism Ethics Codes Then and Now. URL: https://epublications.marquette.edu/comm_fac/152
Zakon o zaštiti podataka o ličnosti (2018). Službeni glasnik Republike Srbije, br. 87/2018. Beograd: Javno preduzeće „Službeni glasnik“.
Zakonik o krivičnom postupku (2021). Službeni glasnik Republike Srbije, br. 62/2021. Beograd: Javno preduzeće „Službeni glasnik“.
Zakon o javnom informisanju i medijima (2023). Službeni glasnik Republike Srbije, br. 92/2023. Beograd: Javno preduzeće „Službeni glasnik“.
Žaket, D. (2007). Novinarska etika – moralna odgovornost u medijima. Beograd: Službeni glasnik.
Autori zadržavaju autorska prava nad objavljenim člancima, a izdavaču daju neekskluzivno pravo da članak objavi, da u slučaju daljeg korišćenja članka bude naveden kao njegov prvi izdavač, kao i da distribuira članak u svim oblicima i medijima.
Licenciranje
Objavljeni članci distribuiraju se u skladu sa licencom Creative Commons Autorstvo - Deliti pod istim uslovima 4.0 International (CC BY-SA). Dopušteno je da se delo kopira i distribuira u svim medijima i formatima, da se prerađuje, menja i nadograđuje u bilo koje svrhe, uključujući i komercijalne, pod uslovom da se na pravilan način citiraju njegovi prvobitni autori, postavi link ka originalnoj licenci, naznači da li je delo izmenjeno i da se novo delo objavi pod istom licencom kao i originalno.
Korisnici su pri tome dužni da navedu pun bibliografski opis članka objavljenog u ovom časopisu (autori, naslov rada, naslov časopisa, volumen, sveska, paginacija), kao i njegovu DOI oznaku. U slučaju objavljivanja u elektronskoj formi takođe su dužni da postave HTML link, kako sa originalnim člankom objavljenim u časopisu CM: Communication and Media, tako i sa korišćenom licencom.
Autori mogu da stupaju u zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad prvobitno objavljen u ovom časopisu.
Politika samoarhiviranja
Autorima je dozvoljeno da objavljenu verziju rada deponuju u institucionalni ili tematski repozitorijum ili da je objave na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežama, kao što su ResearchGate, Academia.edu, itd.), na sajtu institucije u kojoj su zaposleni u bilo koje vreme nakon objavljivanja u časopisu.
Autori su obavezni da pritom navedu pun bibliografski opis članka objavljenog u ovom časopisu (autori, naslov rada, naslov časopisa, volumen, sveska, paginacija) i postave link, kako na DOI oznaku tog članka, tako i na korišćenu licencu.Autorima je dozvoljeno da objavljenu verziju rada deponuju u institucionalni ili tematski repozitorijum ili da je objave na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežama, kao što su ResearchGate, Academia.edu, itd.), na sajtu institucije u kojoj su zaposleni u bilo koje vreme nakon objavljivanja u časopisu.
Odricanje od odgovornosti
Stavovi izneti u objavljenim radovima ne izražavaju stavove urednika i članova redakcije časopisa. Autori preuzimaju pravnu i moralnu odgovornost za ideje iznete u svojim radovima. Izdavač neće snositi nikakvu odgovornost u slučaju ispostavljanja bilo kakvih zahteva za naknadu štete.