Registracija i prijava su obavezne ako želite da ovim putem ponudite rad za objavljivanje i proveravate njegov trenutni status u procesu recenzije i uređivanja.

Uslovi za prijavu rukopisa

U postupku prijavljivanja rukopisa, autor je dužan da potvrdi da rukopis zadovoljava dole navedene uslove za objavljivanje. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, prijavljeni rukopis može biti odbijen.
  • Prijavljeni rukopis nije prethodno objavljivan, niti je u procesu objave ili recenziranja u nekom drugom časopisu. U suprotnom, autor je dužan da navede detaljno pismeno obrazloženje situacije u odeljku "Komentari uredniku".

  • Datoteka koja sadrži rukopis mora da bude snimljena u Microsoft Word (.doc, .docx) formatu.

  • Sve internet reference moraju imati priložene URL adrese.

  • Tekst je dat u jednostrukom razmaku; korišćen je font veličine 12; za isticanje je korišćen kurziv (italika), a ne podvlačenje (dozvoljeno samo za URL adrese).

  • Ilustracije, slike, grafikoni i tabele treba da se nalaze na odgovarajućim mestima u tekstu i da ne prelaze dimenzije 12x18cm, a ne kao prilog na kraju teksta; citirana literatura data je u posebnom odeljku na kraju rada (uključujući i navode iz fusnota).

  • Tekst ispunjava stilske i bibliografske zahteve navedene u Uputstva autorima, koji se nalaze u rubrici "Info".
  • Poštovano je uputstvo Kako osigurati anonimnost recenzije (ako se prilog nudi za rubriku koja podleže recenziji).
  • Ako je rad (su)finansiran od strane nacionalne fondacije (ministarstva) ili EU fondova navedena je brojčana oznaka i naziv projekta u okviru koga je rad nastao.
  • Sažeci i ključne reči dati su na dva jezika (a)  srpskom i (b) engleskom, odnosno izuzetno na nekom drugom svetskom jeziku ako se taj rasprostranjeno koristi u određenoj oblasti nauke.

Uputstvo autorima

UPUTSTVO ZA AUTORE ČLANAKA U EVROPSKOJ REVIJI ZA PRAVO OSIGURANJA

Uslovi koje rad treba da ispunjava

Rad se recenzira  i prihvata za objavljivanje pod sledećim uslovima:

  • Da je originalan;
  • Da se prvi put dostavlja na recenziju za objavljivanje u Evropskoj reviji za pravo osiguranja;
  • Da njegovo objavljivanje ne razmatra neki drugi izdavač;
  • Da nije u celini ili nekim delom već objavljen;
  • Da nije već prihvaćen za objavljivanje kod nekog drugog izdavača;
  • Da neće biti objavljen  u nekom drugom časopisu sve dok ne bude doneta odluka o njegovom objavljivanju u Evropskoj reviji za pravo osiguranja.

Svi radovi podležu dvostrukoj anonimnoj recenziji.

Autori svoje radove treba da šalju Redakciji časopisa, odnosno glavnom i odgovornom uredniku, Jasmini Labudović Stanković, na e-mail: jlabudovic@sbb.rs i/ili prof. Pjerpaolu Maranu (Pierpaolo Marano), zameniku glavnog urednika, na e-mail: Pierpaolo.Marano@unicatt.it. Radovi se mogu dostaviti na srpskom, engleskom i nemačkom jeziku. Uz rad treba dostaviti potpisanu i skeniranu autorsku izjavu koja se nalazi na sajtu www.erevija.org.

Format

Članak ne sme da bude duži od 12 strana, sve margine - 2,54 cm,  format strane – A4, prored -  „1”. Autori treba da koriste Times New Roman, vode računa o abecednom redosledu citiranja, strane reči i fraze pišu kurzivom (italic).

Naslov rada

Naslov treba da odražava temu rada. U interesu je časopisa i autora da se koriste reči koje su adekvatne za indeksaciju i pretraživanje. Naslov ne treba da bude duži od 10 reči. Treba da bude centriran, ispisan velikim slovima (Font 14, bold). Podnaslovi treba da budu centrirani, ispisani velikim slovima (Font 12), označeni arapskim brojevima. Sledeći podnaslovi  pišu se malim slovima po abecednom redosledu: a), b), c),  d).

Primer:

OSIGURANJE ODGOVORNOSTI BROKERA

1.  UVOD

2. DEFINICIJA OSIGURANJA PROFESIONALNE ODGOVORNOSTI 2.1. Građanska odgovornost brokera osiguranja 2.1.1 Analiza a) Uporedno pravo

Apstrakt, Zaključak i Summary

Na početku, a posle naslova rada, treba da se nalazi apstrakt koji ne sadrži više od 20 redova. Treba da bude kucan običnim slovima (bez bolda i kurziva), bez podvlačenja i citata. Naslov „Apstrakt” treba da bude centriran.

Apstrakt treba da ima između 100 i 250 reči i da se nalazi posle zaglavlja (autorovog imena, naslova), a pre ključnih reči iza kojih sledi tekst rada. Apstrakt mora da bude jasan i da ukratko informiše čitaoca o sadržini rada. Naročito treba voditi računa o tome da apstrakt sadrži: cilj istraživanja, korišćene metode, rezultate istraživanja i zaključak.

Zaključak se daje na kraju rada. Zaključak bi trebalo da bude u strukturisanoj formi i da iznosi do 1/10 dužine rada (duži od apstrakta).

Rad, na kraju,  treba da sadrži rezime na engleskom jeziku – Summary, dužine do 2/3 strane.

Ključne reči

Ključne reči se daju posle apstrakta, a pre glavnog teksta. Ključnih reči ne treba da bude više od 6. Red treba da počne kurzivom, a zatim da se nastavi redovno kucanim rečima.

Ime autora

Svoje ime i prezime, sa titulom „mr”, „dr” itd. ispred imena, autor navodi pre apstrakta sa gornje leve strane, dok u fusnoti označenoj „*” u Superscriptu navodi naziv institucije u kojoj je zaposlen, kao i e-mail adresu.

Primer: Doc. dr Slavko Đorđević*

U fusnoti:

Parker Ins. Co. London, e-mail: pravna.sluzba@parker.com, ili

Univerzitet u Kragujevcu, Pravni fakultet, Kragujevac, e-mail: slavko.djordjevic77@gmail.com

Tabele

Za tabele važe ista tehnička uputstva kao i za tekst, sačinjavaju se u MS Wordu ili Excelu, označavaju rednim arapskim brojevima sa gornje strane tabele. Svaka tabela mora da ima naslov na gornjoj strani tabele i treba da bude postavljena što bliže tekstu na koji se odnosi.

Fusnote

Fusnote treba navoditi ispod teksta na svakoj strani na koju se odnose. Molimo autore da nastoje da sva dodatna pojašnjenja i detalje najvećim delom umetnu u kontekst izlaganja u samom tekstu, a što manji deo ostave za fusnote.

Literatura

Literaturu koja je korišćena u pisanju rada navesti kao posebnu sekciju na kraju rada, iza rezimea na engleskom jeziku (APA Style). Literaturu poređati po abecednom redu prema prezimenu autora. Ako je isti autor citiran više puta, literaturu navesti po godini izdanja, počevši od najnovije. Na kraju svake reference navesti DOI broj, ukoliko postoji.

Primer:

Croly, C., Jefferies, I. (2012). Pitanja u vezi sa istovetnošću isplate u reosiguranju prema engleskom pravu, uz komparativni pregled pravnih sistema Nemačke i SAD, Revija za pravo osiguranja, 11(1), 6-16.

Jensen, C. M., Meckling, H. W. (1976). Theory of the Firm: Managerial Behavior, Agency Costs and Ownership Structure, Journal of Financial Economics, 3(4), 305-360.

Giovannini Group. (2001). Cross-Border Clearing and Settlement Arrangements in the EU, Brussels, dostupno na: http://ec.europa.eu/internal_market/financial-markets/docs/first_giovannini_en.pdf, 21.10.2008.

Mehr, R., Osler, R. (1961). Modern Life Insurance – a textbook of income insurance, New York: The Macmillan Company.

Rorbah, V. (2013). Značaj interkulturalne kompentencije u osiguranju, u: Marano, P., Jovanović, S., Labudović Stanković, J. (urednici): Pravo osiguranja Srbije u tranziciji ka evropskom (EU) pravu osiguranja (99-111). Beograd: Udruženje za pravo osiguranja Srbije.

Žarković, N. (2011). Životna osiguranja, Novi Sad: Skonto.

Zakon o osiguranju, Službeni glasnik RS. br. 125/2004.

Pravila citiranja

Citiranje knjiga, članaka, radova u zbornicima, treba vršiti u tekstu rada i to u skladu sa sledećim pravilima:

a)      U zagradi navesti (prezime autora, godinu objavljenog rada, stranu).

Primer: (Žarković, 2011, 157)

b)      Ukoliko knjiga, odnosno članak ima više autora, prezimena autora odvojiti zarezom, zatim navesti godinu i stranu.

Primer:             (Mehr, Osler, 1961, 243)

c)    Ukoliko se u radu navodi više radova istog autora u istoj godini, pored godine dodati slovo (a, b, c).

Primer:              (Slavnić, Jovanović, 2008a, 26)

(Slavnić, Jovanović, 2008b, 20)

d) Prilikom citiranja propisa navesti pun naziv, godinu usvajanja zakona i član.

Primer: (Zakon o osiguranju, 2004, čl. 15)

 

Izjava o privatnosti

Vaše ime i e-adresa pod kojim ste se registrovali koristiće se isključivo u okviru ovog servisa i neće biti ustupani bilo kome.