Registracija i prijava su obavezne ako želite da ovim putem ponudite rad za objavljivanje i proveravate njegov trenutni status u procesu recenzije i uređivanja.

Uslovi za prijavu rukopisa

U postupku prijavljivanja rukopisa, autor je dužan da potvrdi da rukopis zadovoljava dole navedene uslove za objavljivanje. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, prijavljeni rukopis može biti odbijen.
  • Prijavljeni prilog nije prethodno objavljivan, niti se nalazi u procesu odlučivanja za objavljivanje u nekom drugom časopisu. U suprotnom, detaljno obrazloženje  navodi se pod "Komentari uredniku".
  • Datoteka koja sadrži rad je u Microsoft Word formatu.
  • URL adrese za Internet reference su priložene.
  • Tekst je dat u jednostrukom razmaku; korišćen je font veličine 11; za isticanje je korišćen kurziv (italika), a ne podvlačenje (sem eventualno za URL adrese).
  • Tekst je formatiran u skladu sa stilskim i bibliografskim zahtevima koji su navedeni u uputstvima za autore.
  • Poštovano je uputstvo "Kako osigurati anonimnost recenzije.
  • Ilustracije, slike i tabele su postavljene u tekstu rada na prikladnim mestima a ne kao prilog na kraju rada. Citirane reference su prikazane u posebnom odeljku na kraju rada.
  • Naveden je projekat (ugovor) MNTR u okviru koga je rad nastao (u dnu prve stranice članka).
  • Sažeci i ključne reči dati su na dva jezika (a) engleskom i i (b) srpskom (latinično pismo). Ključne reči biće naknadno unesene u datoteku, nakon njihovog automatskog ekstrahovanja od strane alatke KWASS.
  • Reference su formatirane u APA stilu.
  • Imena i afilijacije svih koautora su uneti na online platformu prilikom prijave rukopisa.
  • Dostavljen je popunjen i potpisan dokument Izjave autora (Author Statements). Dokument je dostupan na stranici http://www.fins.uns.ac.rs/e-journal/.
  • Dostavljena je dozvola za korišćenje materijala zaštićenog autorskim pravima iz drugih izvora (uključujući i Web).
  • Redosled autora naveden u rukopisu je odobren od starne svih autora.
  • Nijedno lice koje ispunjava kriterijum autorstva nije izostavljeno sa liste autora rukopisa.
  • Ne postoji konflikt interesa. Ukoliko postoji, navedite u pratećem pismu.

Uputstvo autorima

PRIPREMA RUKOPISA

Rukopisi se pišu na engleskom jeziku i autori su odgovorni za tačnost i jasnoću informacija sadržanih u tekstu kao i za jezički kvalitet teksta. Autori čiji maternji jezik nije engleski treba da provere lingvističku ispravnost teksta od strane profesionalnog poznavaoca engleskog jezika.

Rukopisi se dostavljaju u formatu koji je objašnjen u daljem tekstu. Detaljna uputstva za pisanje rada i templejt rada dostupni su na sajtu časopisa www.foodandfeed.fins.uns.ac.rs.

Rukopis treba dostaviti u jednom Microsoft Word fajlu koji sadrži tekst, tabele i slike koristeći font Times New Roman 11 pt, jednostruki prored, 2,5 cm na svim marginama (koristiti format A4 u Page setup-u), ako nije drugačije navedeno. Koristiti SI sistem jedinica za prikazivanje mernih jedinica. Nazive skraćenice termina treba pisati u celosti prilikom prvog pojavljivanja u tekstu, osim ukoliko su u pitanju opšte poznate i međunarodno prihvaćene skraćenice.

Rad treba da sadrži sledeće elemente u ovom rasporedu: Naslov, Apstrakt, Ključne reči, Uvod, Materijali i metodi, Rezultati i diskusija, Zaključak, Zahvalnica, Reference i Naslov, Apstrakt i Ključne reči na srpskom jeziku. Naslove sekcija treba boldovati, pisati velikim slovima sa levim poravnanjem.

NASLOV treba da bude koncizan i da sadrži sve ključne reči neophodne za razumevanje teksta rada. Za naslov koristiti Calibri (Body) font, 13 pt, bold, levo poravnanje, velika slova i jednostruki prored.

Imena autora (puno ime i prezime sa srednjim slovom) treba da budu u fontu Ariel 10 pt  i levo poravnata ispod naslova. Autora za korespodenciju treba obeležiti asteriskom. Afilijacija treba da sadrži naziv institucije počevši od višeg organizacionog ranga (npr. Univerzitet, Fakultet ili Institut, Departman…). Telefonski broj i elektronska adresa autora za korespodenciju treba da se dostavi u Times New Roman fontu 9 pt, levo poravnato u fusnoti prve strane rada.

APSTRAKT (u Times New Roman fontu veličine 10 pt) treba da objasni cilj rada i prikaže najupečatljivije rezultate i zaključke. Apstrakt ne sme da sadrži skraćenice ili reference. Ispod apstrakta, dostaviti ključne reči.

KLJUČNE REČI (kucano u Times New Roman italic fontu, 10 pt) treba da odražavaju ključnu temu rada i ne treba da ponavljaju reči koje se nalaze u naslovu rada. Dostaviti  do 6 ključnih reči ili fraza.

UVOD treba da prikaže kratku i jasnu informaciju o ciljevima rada. Relevantne literaturne podatke citirati u uvodu i navesti u listi referenci.

MATERIJAL I METODI. Eksperimentalni deo rada treba opisati sa dovoljno detalja koji omogućuju ponavljanje ogleda i verifikaciju rezultata. Detaljan opis je neophodan za nove tehnike i procedure, dok se poznati metodi mogu citirati. Za identifikaciju hemikalija i instrumenata treba dostaviti pun naziv, ime kompanije/proivođača i zemlju porekla. Takođe, potrebno je opisati statistički dizajn i postupak obrade podataka.

REZULTATI I DISKUSIJA mogu da se pišu kao jedna celina ili dve kombinovane sekcije. Diskusija ne treba da se svede na puko ponavljanje dobijenih rezultata. Svaka tabela i slika treba da sadrže dovoljno informacija kako bi bile razumljive nezavisno od teksta rada. Kad kod je moguće, formule i jednačine pisati u jednom redu. Slike (grafikoni, fotografije, dijagrami i njihovi simboli) trebaju biti prikazane u jasno crno-belim verzijama bez sivih tonova, sa dobrim kontrastom. Fotografije treba da imaju rezoluciju od min 300 dpi sa  jasno vidljivim štampanim otiscima. Naslovi slika se pojavljuju ispod slika dok se naslovi tabela pojavljuju iznad tabela. Vrednosti na x i y osama treba da budu jasno vidljive, decimalni brojevi treba da se označavaju tačkom a ne zarezom. Fusnote tabela treba da budu označene slovima ili simbolima u superskriptu. Varijabilnost eksperimentalnih rezultata kao i značajnost razlika takođe moraju jasno da se označe.

ZAKLJUČAK ne treba da bude ponavljanje delova iz prethodnih sekcija rada. Zaključak ne može da se izostavi ili da se kombinuje sa prethodnom sekcijom.

ZAHVALNICA treba da se svede na minimum i da sadrži informaciju o izvorima finansiranja i asistencijama prilikom izrade rada.

REFERENCE (Times New Roman, 9 pt) treba da uključuju međunarodne publikacije novijeg datuma. Ukoliko autori ne mogu da koriste originalni rad, treba da citiraju izvor koji su koristili. Reference treba sortirati po abecednom redu na identičan način kako se pojavljuju u originalnoj publikaciji. Format referenci treba da je u APA stilu. Detaljnije informacije o ovom stilu mogu se naći na the APA FAQ.

Citiranje u tekstu: jedan autor sa više radova (Thomas, 2008a; Thomas, 2008b), dva autora (Thomas & Fenwick, 2008), za tri do pet autora pisati sva imena pri prvom spominjanju (Smith, Jones, Brown & Harris, 2009) a u kasnijem pozivanju na referencu koristiti samo prvog autora i "et al." (Smith et al., 2009), za 6 i više autora koristiti skraćenicu "et al." i godinu publikacije (Thomas et al., 2008). Ukoliko se navodi više citata u jednoj zagradi, poređati ih hronološki.

Narativno citiranje: ime autora ugraditi u tekst kao deo rečenice a godinu publikacije navesti u zagradi (Primer: Koehler (2016) noted the...). U slučaju više autora, koristiti veznik "i" (Primer: Thomas and Fenwick (2008) argued that...) dok u narednim spominjanjima staviti samo prvog autora i "et al." sa godinom publikacije u zagradi.

Primeri za stilove najčešćih tipova referenci koje se koriste u radovima:

Časopisi:

Syed, Z. H., Mushtaq, A. B., Bazila, N., Tawheed, A., & Naik, H. R. (2019). Characteristics of resistant starch in water chestnut flour as improved by preconditioning process. International Journal of Food Properties, 22(1), 449–461. https://doi.org/10.1080/10942912.2019.1588300

Knjige:

Bradley-Johnson, S. (1994). Psychoeducational assessment of students who are visually impaired or blind: Infancy through high school (2nd ed.). Austin, TX: Pro-ed.

Steel, R. G. D., & Torrie, J. H. (1980). Principles and procedures of statistics. A biometrical approach (2nd ed., pp. 20–90). New York, NY: McGraw‐Hill.

Knjige sa više poglavlja:

Chrastil, J. (1994). Effect of storage on the physicochemical properties and quality evaluation factors of rice. In W. E. Marshall & J. I. Wadsworth (Eds.), Rice science and technology (pp. 49–81). New York: CRC Press.

Doktorske i master teze:

Kannapiran, A. (2003). Computational and experiments modeling of crushing prepared sugar cane (PhD thesis). James Cook University, Townsville, Australia.

Simpozijumi, Kongresi:

Duan, M., & Loughran, G. J. (2004). A constitutive modeling analysis for deformation of prepared sugar cane. In Proceedings of the 7th Asia‐Pacific Symposium on Engineering Plasticity and Its Applications (AEPA 2004) (pp. 271–276). Shanghai, China. https://doi.org/10.4028/www.scientific.net/KEM.274-276.271

Standardni metodi, Standardi:

AOAC. (2005). Official methods of analysis (18th ed.). Arlington, VA: Association of Official Analytical Chemists.

ASTM. (1992). American society for testing and materials. West Conshohocken, PA: Book of Standards, 0240 5.01.

Pravilnici:

European Commission. (2007). Making globalisation profitable. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities.

European Commission. (2012). Commission Regulation (EU) No. 432. Official Journal of the European Union, L136/1.

Pravilnik (2013). Pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane. Službeni glasnik RS, 85/2013.

Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za fine pekarske proizvode, žita za doručak i snek proizvode (2005). Službeni list SCG, 12/2005; Službeni glasnik RS, 43/2013 i dr. pravilnik.

Praktikumi:

American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.). https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425596

Internet dokumenti:

Food Standards Agency. (2002). Evaluating the risks associated with using GMOs in human foods (Technical Report on the Food Standards Agency project G010008). University of Newcastle, UK. http://www.foodsafetynetwork.ca/gmo/gmnewcastlereport.pdf

National Cancer Institute. (2019). Taking time: Support for people with cancer (NIH Publication No. 18-2059). U.S. Department of Health and Human Services, National Institutes of Health. https://www.cancer.gov/publications/patient-education/takingtime.pdf

Norton, R. (2006, November 4). How to train a cat to operate a light switch [Video file]. Retrieved from http://www.youtube.com/watch?v=Vja83KLQXZs

 

Pregledni članak

Pregledni članci predstavljaju savremen, kritični ali konstruktivan prikaz i diskusiju relevantnih literaturnih podataka na bilo koju temu koja spada u delokrug časopisa a koja je od posebnog interesa i aktuelna. Pregledni članci treba da imaju apstrakt a reference moraju biti u skladu sa stilom časopisa.

Originalni naučni rad

Originalni naučni rad prikazuje rezultate koji proizilaze iz originalnih naučnih studija i podrazumeva materijal koji prethodno nije objavljivan. U razmatranje će se uzeti svi originalni radovi koji saopštavaju rezultate dobijene iz dobro osmišljenih i korektno izvedenih eksperimenata a koji doprinose naučnom saznanju i shvatanju u tematskoj oblasti rada. Eksperimenti moraju biti objašnjeni sa dovoljno detalja koji omogućuju ponavljanje eksperimenata i verifikaciju rezultata.  Pored konciznog i preciznog opisa eksperimentalnih rezultata, rad treba da sadrži njihovu interpretaciju i odgovarajuću diskusiju. Kvalitet i uticajnost rada će se razmatrati u toku recenzentskog postupka.

Kratko saopštenje

Kratko saopštenje je koncizan rad koji saopštava naučne informacije ograničenog obima dobijene iz naučnih ogleda i koje doprinose novim saznanjima i idejama značajnog uticaja na aktuelnu problematiku. Ova forma je pogodna za prikazivanje važnih preliminarnih rezultata ili rezultata koji proizilaze iz kompletnih ogleda malog obima a koji se neće saopštavati u okviru naknadnih publikacija. Takođe, na ovaj način se mogu prikazivati i rezultati koji dopunjuju prethodno već objavljene podatke, pod uslovom da se prethodni rad jasno i nedvosmisleno navede.

Izveštaj slučaja

Izveštaji slučaja su opisni radovi o autentičnom slučaju ili seriji slučaja iz laboratorijske ili kliničke prakse koji imaju bar minimalni naučni doprinos u vezi teme koja je obuhvaćena tematskim obimom časopisa. Izveštaji slučaja mogu da sadrže opise novih tehnika ili korišćenja opreme kao i nove informacije o značajnim oboljenjima. Naročito su dobrodošli izveštaji o neobičnim, neočekivanim i retkim naučnim opservacijama. Izveštaj slučaja treba da bude kratak ali jasno opisan rad sa glavnim komponentama kao što su Uvod, Izveštaj slučaja, Diskusija, Zaključak i Reference.

Rad sa preliminarnim saopštenjem

Rad sa preliminarnim saopštenjem predstavlja rad, pod istim ili izmenjenim naslovom, čija  preliminarna verzija je saopštena na kongresu, simpozijumu, radnom sastanku i sl. pod uslovom da rad nije saopšten u celosti u zborniku radova. Rad obavezno treba da sadrži napomenu u fusnoti prve strane o relevantnoj konferenciji na kojoj je prethodna verzija saopštena.

Izjava o privatnosti

Imena i imejl adrese dostavljene ovom časopisu koristiće se isključivo za svrhe časopisa i neće biti dostupne za bilo koje koje druge svrhe i treća lica.