Kliničke i patohistološke karakteristike lupus nefritisa u pedijatrijskoj i adultnoj populaciji

  • Gorana Nikolic Institut za patologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
  • Ana Mioljevic Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu
  • Isidora Filipovic Institut za patologiju Meicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
  • Sanja Radojevic Skodric Institut za patologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
  • Maja Zivotic
Ključne reči: Sistemski lupus eritematozus, Lupus nefritis, pedijatrijska populacija, adultna populacija.

Sažetak


Uvod: Sistemski lupus eritematozus (SLE) predstavlja autoimuno oboljenje koga karakteriše obilna produkcija antitela, imunih kompleksa, kao i aktivacija sistema komplementa, koja remeti normalnu funkciju i rad mnogih organa, uključujući i rad bubrega. Iako je učestalost pojave SLE kod dece retka, jedna od najčestih manifestacija kod obolele dece je lupus nefritis (LN), dok se kod odraslih obolelih od SLE, lupus nefritis javlja u 23% slučajeva i to češće kod muškaraca. 

Cilj rada: Cilj ovog rada je bio da se analiziraju klinički (pol, učestalost LN kao prva manifestacija SLE, proteinurija i vrednosti serumskog kreatinina) i patohistološki parametri (učestalost klasa SLE, indeks aktivnosti i hroničnosti, intenzitet imunofluorescentnog bojenja imunoglobulina i kompleksa komplementa, kao i promene na krvnim sudovima) u pedijatrijskoj i adultnoj populaciji bolesnika sa LN. 

Materijal i metode: U studiji se analiziralo 218 uzoraka bubrežnog parenhima. Pacijenti su podeljeni u dve grupe: pacijenti mlađi od 18 godina (n=35) i pacijenti stariji od 18 godina (n=183). 

Rezultati: Srednje vrednosti serumskog kreatinina u pedijatrijskoj populaciji (71,6±16,4 µmol/l) su bile statistički značajno niže (p<0,001) nego kod odraslih (115,5±64 µmol/l). Intersticijalna infiltracija leukocitima bila je statistički značajno viša u grupi odraslih (p=0,003). Prosečna vrednost indeksa hroničnosti (p=0,002) kao i tubulointersticijski parametri koji ga određuju (tubularna atrofija (p<0,001) i intersticijalna fibroza (p=0,011)) bili su značajno veći kod odraslih sa LN. Infiltracija leukocitima (p=0,003) i mioelastofibroza (p<0,001) krvnih sudova bili su statistički značajno češći u populaciji odraslih.

Zaključak: Vrednosti kreatinina u serumu su značajno veće u adultnoj populaciji LN. Patohistološki nalazi ukazuju da se glomerularne lezije LN ne razlikuju značajno u pogledu aktivnosti i indeksa hroničnosti u pedijatrijskoj i adultnoj populaciji, ali su stepen tubulointersticijalnih lezija značajno veći, kako u pogledu aktivnosti, tako i u pogledu hroničnosti kod adultnih pacijenata. Mioelastofibroza i hijalinizacija krvnih sudova, kao i leukocitna infiltracija krvnih sudova, statistički su značajno češći u adultnoj populaciji.

Objavljeno
2023/09/27
Rubrika
Članci