Stres kod trudnica tokom pandemije COVID-19 pandemije
Sažetak
Uvod: Trudnoća je osetljiv period u životu žene kada psihološki distres može imati negativne posledice po majku i plod. Trudnice i porodilje su pod povećanim rizikom za oboljevanje težom kliničkom slikom od COVID-19 infekcije u poređenju sa ženama koje nisu trudne.
Cilj rada: Ispitivanje stresa kod trudnica u Srbiji tokom COVID-19 pandemije.
Materijal i metode: Anonimni upitnik dat je na popunjavanje trudnicama prilikom ambulantnog pregleda. Ispitivane su socijalno-demografske karakteristike, akušerski faktori, COVID-19 istorija, DASS-21 upitnik i PREPS upitnik.
Rezultati: U okviru PREPS upitnika, prosečna ocena za domen ,,pripremljenosti za porođaj“ je 2,4±0,9, za domen ,,infekcija“ 2,9±1,0, a za domen ,,pozitivno vrednovanje trudnoće“ 3,7±0,8. Pozitivna, slaba statistički značajna povezanost je registrovana između domena pripremljenost za porođaj sa domenima depresija i anksioznost na DASS-21 upitniku. Pozitivna, umerena statistički značajna povezanost je registrovana između domena pripremeljenost za porođaj sa domenom stres na DASS-21 upitniku. Pozitivna, slaba statistički značajna povezanost je registrovana između domena infekcija i stres na DASS-21 upitniku.
Zaključak: Dve godine od početka pandemije trudnice su preležale COVID-19 infekciju ili su vakcinisane, pa su dobijeni skorovi domena ,,pripremljenosti za porođaj“ i ,,infekcija“ očekivano niži, dok je skor za domen ,,pozitivno vrednovanje trudnoće“ viši u poređenju sa studijama koje su sprvedene na početku pandemije. Dobijeni rezultati osnažuju buduća istraživanja o povezanosti depresije, stresa i anksioznosti sa stresom u trudnoći prouzrokovanog COVID-19 pandemijom.
Ključne reči: trudnoća, stres, COVID-19