Cerebelarno krvarenje kod terminskog novorođenčeta: prikaz slučaja i pregled literature

Ključne reči: cerebelarna hemoragija, edem mozga, oštećenje mozga, novorođenče, sepsa

Sažetak


Uvod: Cerebelarna hemoragija je često stanje kod novorođenčadi rođene pre 32. nedelje gestacije i viđa se retko kod terminske novorođenčadi. Najvažniji faktori rizika za cerebelarnu hemoragiju kod terminske novorođenčadi su traumatski porođaj, instrumentalno završen vaginalni porođaj, hitan carski rez, perinatalna asfiksija, kao i perinatalna infekcija.

Opis pacijenta: Predstavljamo slučaj cerebelarne hemoragije i edema mozga kod novorođenčeta sa sepsom sa ranim početkom i sterilnom hemokulturom. Terminsko novorođenče, rođeno iz nekontrolisane trudnoće, razvilo je respiratorni distres, kao i kliničke i laboratorijske znake sepse. Stanje novorođenčeta se komplikovalo respiratornom insuficijencijom, pogoršanjem neurološkog statusa i neonatalnim konvulzijama. Radiografija grudnog koša pokazala je desnostranu pneumoniju, a ultrazvuk glave edem mozga i hemoragiju u desnoj cerebelarnoj hemisferi. Hemokultura, trahealni aspirat i cerebrospinalna tečnost su bili sterilni. Studije su pokazale nisku incidencu hemokulturom potvrđenu sepsu sa ranim početkom usled visoke upotrebe antibiotika u neonatalnim jedinicima. Međutim, tok bolesti i nastale komplikacije sugerišu kao mogući uzročnik β-hemolytic Streptococcus grupe B, kao najčešći uzročnik sepse sa ranim početkom kod terminske novorođenčadi. S obzirom na povezanost lošeg neurorazvojnog ishoda kod dece i neonatalne cerebelarne hemoragije, potrebno je dugoročno praćenje od strane dečjeg neurologa.

Zaključak: Uprkos tome što je incidenca cerebelarne hemoragije kod terminske novorođenčadi niska, usled lošeg neurorazvojnog ishoda, ultrazvuk glave kroz “mastoidni prozor” je preporučen kod sve kritično bolesne novorođenče u cilju detekcije cerebelarne hemoragije.

Biografije autora

Ilija Palić, Odeljenje intenzivne nege, Institut za neonatologiju, Beograd

Doktor medicine, specijalista pedijatrije

Student doktorskih akademskih studija (modul: Neuronauke)

Odeljenje intenzivne nege

Institut za neonatologiju, Beograd, Srbija

Katarina Kostić, Odeljenje intenzivne nege, Institut za neonatologiju, Beograd, Srbija

Doktor medicine, specijalista pedijatrije

Odeljenje intenzivne nege

Institut za neonatologiju, Beograd, Srbija

Stevan Vasiljević, Služba za radiologiju, Institut za neonatologiju, Beograd, Srbija

Doktor medicine, specijalista radiologije

Šef Službe za radiologiju

Institut of Neonatology, Belgrade, Serbia 

Objavljeno
2025/04/07
Rubrika
Članci