Registracija i prijava su obavezne ako želite da ovim putem ponudite rad za objavljivanje i proveravate njegov trenutni status u procesu recenzije i uređivanja.

Uslovi za prijavu rukopisa

U postupku prijavljivanja rukopisa, autor je dužan da potvrdi da rukopis zadovoljava dole navedene uslove za objavljivanje. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, prijavljeni rukopis može biti odbijen.
  • Prijavljeni prilog nije prethodno objavljivan, niti se nalazi u procesu odlučivanja za objavljivanje u nekom drugom časopisu. U suprotnom, detaljno obrazloženje navodi se pod "Komentari uredniku".
  • Rad se prijavljuje u Microsoft Word tekst procesoru.
  • Obvjezna je kompletna prijava rada (meta podaci) i na crnogorskom i engleskom jeziku zbog indeksiranja u bazama. Ključne reči su dovoljne samo na engleskom jeziku
  • Tekst je dat u jednostrukom razmaku; korišćen je font veličine 12 za ceo tekst; za isticanje je korišćen kurziv (italika), ili "masno" bold a ne podvlačenje (sem eventualno za URL adrese). Lijevo poravnanje teksta u celini.
  • Sve ilustracije, slike i tabele su smeštene na odgovarajućim mestima u tekstu, a ne kao prilog na njegovom kraju.
  • Tekst ispunjava stilske i bibliografske zahteve navedene u Uputsvu autorima, koje se nalaze u odeljku "Info".
  • Poštovano je uputstvo Kako osigurati anonimnost recenzije (ako se prilog nudi za rubriku koja podleže recenziji).
  • Ako je rad (su)finansiran od strane EU ili nacionalne fondacije (ministarstva) navedena je brojčana oznaka i naziv projekta u okviru koga je rad nastao.
  • Sažeci i ključne reči dati su na dva jezika (a)  srpskom i (b) engleskom.
  • Tabela mora biti iznačena nazivom Tabela * i brojem koji prati mjesto pojave tabele u tekstu istim nazivom. Tebele se prikazuju u tekstu na mjestima gde autor predvidja.

    Slike se oznacavaju u tekstu kao Slka 1.. i . Tekst koji prati sliku se na kraju rada. Tekst na kraju je označen Slike 1. Prikazuje Magnetnu rezonancu bolesnika prije primenjene terapije ....

  • Autori obavjezno moraju popuniti i metapodatke na engleskom jer se tako omogućava pristup abstactu i omogućava inedksiranje i bazama

Uputstvo autorima

Crnogorski medicinski arhiv objavljuje samo radove koji nisu ranije objavljivani.

Svi korisnici sistema: autori, recezenti i urednici moraju biti registrovani korisnici sistema. Registraciju je moguće izvršiti na adresi :

http://scindeks-eur.ceon.rs/index.php/medzap

U Crnogorskom medicinskom arhivu objavljuju se: uvodnici, originalni članci, stručni članci, pregledni članci, prikaz slučaja, istorijski prilog, komentari, prikazi knjiga.

Originalni stručni i pregledni članci ne smeju prelaziti 16 stranica teksta. Detalji o strukturi radova nalaze se u poglavlju „Priprema rada“.

Prikaz slučaja oboljenja, tekst do 6 stranica i prilozi. Sastoji se od strukturisanog apstrakta na crnogorskom i engleskom jeziku (do 150 reči). U prikazu slučaja se prima najviđe do tri autora. Prikaza slučaja I

Istorijski prikog tekst i prilozi do 12 stranica. Objavljuju se materijali od interesa za rasvetljavanje pojedinih događaja iz istorije Crnogorseke medicine.Nemaju klasičnu strukturu rada. Mogu ali ne moraju imati apstrakt.

Prikaz knjige ne smeju biti duži od 2 stranice. Sadrže osnovne podatke o publikaciji (autori, izvorni naslov, izdavač, mesto i godina izdanja), kratak opis sadržaja i značaja knjige. Prikaz je osnovna informacija čitaocima, i ne sadrži kritičke komentare.

Radovi u Crnogoskom medicinskom arhivu se objavljuju na crnogorskom ili engleskom jeziku sa apstraktom obavezno na engleskom jeziku.

U radu obavezno je korišćenje međunarodnog sistema mera (SI). Izuzetak čine krvni pritisak koji treba izražavati u mm Hg i temperatura, koju treba izražavati u C.

Prilikom pisanja radova koristiti samo standardne skraćenice. Skraćenice ne koristiti ih u naslovu i abstaktu. Pun naziv sa skraćenicom u zagradi dati kod prvog pominjanja u tekstu. Primjer Akutni respiratorni disteres sindrom (ARDS).

Rukopis se piše u tekst procesoru Microsoft Word u okviru Office programa, Koristiti font veličine 12 (preporučuje se izvorni Times New Roman, a ne njegove modifikacije) na koristiti formatiranja teksta Mogu se koristiti bold i italic slova. To stvara problem kod preloma. Bez proreda teksta.

Prispeli radovi podležu anonimnoj recenziji od strane najmanje dva urednika/recenzenta. Primedbe i sugestije urednika i recenzenata dostavljaju se autoru radi konačnog oblikovanja rada. Autori ne dobujaju primjedbe recenzenata ako se rad odbija. Dobijaju samo obaještenje glavnog urednika

Ključne reči ne podležu autorskoj korekturi, pošto se radi o deskriptorima iz Tezaurusa koje određuju stručni indekseri.

 

Priprema rada

Radove pripremati u skladu sa Vankuverskim dogovorom (V izdanje, revizija iz 1997.) postignutog na inicijativu Međunarodnog komiteta urednika medicinskih časopisa (International Committee of Medical Journal Editors) Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals. Ann Intern Med 1997; 126: 36–47. Updated October 2001. Stranice treba numerisati redom, počevši od naslovne strane. Broj stranice se stavlja u donji desni ugao stranice.

Dijelovi rada su:

1. Naslovna strana

  1. Naslov treba da bude kratak, jasan i informativan, na crnogorskom i engleskom jeziku, bez skraćenica i da odgovara sadržaju rada. Podnaslove treba izbegavati

  2. Ispisuju se puna imena i prezimena autora bez titula

  3. Navode se puni nazivi ustanove I u kojima je rad pripremljen i mesta u kojima se ustanove nalaze.

  4. Znacima *, †, ‡, ||, §, ¶, **, †† … itd. identifikuje se koji je autor iz koje ustanove

  5. Ime, adresa i telefonski brojevi (fiksni, mobilni, faks) i e-mail adresa za kontakt autora zaduženog za korespondenciju u vezi sa rukopisom.

  6. Naslovna strana nije posebna strana nego iza naslova imena autora ustanove i autorra za kontakt nastavlja se Abstrakt

2. Abstrakt i ključne reči

Strukturisani abstrakt, se piše na crnogoskom i engleskom jeziku. Abstrakt se piše kratkim rečenicama.. U principu daje odgovre na pitanja Zasto se radilo?, Kako se radilo?, Šta se pronašlo?, i Zaključak. Strukturisani abstarkt ima sledeće paragrafe uvod/cilj rada, metode, rezultati i zaključak. Piše se do 250 reči.

Za prikaz slučaja strukturisani abstrakt ima do 150 reči, sa podnaslovima uvod, prikaz slučaja i zaključak.

Abstrakt za članke iz ostalih rublika nije obavezan, a u koliko autori žele da ga pripreme, ne treba da bude strukturisan (ne treba da ima podnaslove), i piše se u najviše 150 reči.

Ispod abstrakta, pod podnaslovom „Ključne reči“ dati 3–10 ključnih reči ili kratkih izraza koji oslikavaju sadržinu članka. One su samo pomoć u indeksiranju i ne moraju se u tom obliku obavezno naći u članku jer će se koristiti odgovarajući deskriptori, odnosno termini iz Medical Subject Headings (MeSH) liste Index Medicus-a. http://www.nlm.nih.gov/mesh/

3. Tekst članka

Originalni članci obavezno treba da sadrže sledeća poglavlja:

Uvod

Navesti hipotezu (ukoliko postoji) i ciljeve rada koji iz nje proističu. Ukratko izneti razloge za studiju ili posmatranje. Navesti samo strogo relevantne podatke iz literature.

Metode

Jasno opisati izbor metoda primenjena ili eksperimentalnih metoda. Definisati grupe i podatke koji će se analizirati. Identifikovati i definisati metode prikupljanja podataka. O eksperimentu naglasiti da li je procedura sprovedena u skladu sa etičkim standardima Komiteta za eksperimente na ljudima ili sa Helsinškom deklaracijom. Obavezna je i saglasnost nadležnog etičkog komiteta. Detaljno opisati statističke metode da se dobro informisanom čitaocu omogući da proveri iznesene rezultate. Naglasiti ako je primenjen neki kompjuterski program koji je u opštoj upotrebi.

Rezultati

Rezultate prikazati logičkim redosledom u tekstu, ili tabelama i ilustracijama. U tekstu ne ponavljati sve podatke iz tabela ili ilustracija; naglasiti ili sumirati samo značajna zapažanja.

Kada se sumiraju rezultati, naglasiti kojom statističkom metodom su analizovani. Tabele i slike ograničiti na one koje su neophodne da bi se objasnili i podržali stavovi u radu.

Diskusija

Naglasiti nove i značajne aspekte studije i zaključke koji iz njih slede. Svoja posmatranja dovesti u vezu sa drugim relevantnim studijama. Definisati slabosti primjenjene metodologije. Uključti i prijedloge za buduća istraživanja. Povezati zaključke sa ciljevima rada, ali izbegavati kategorične tvrdnje i zaključke.

Zaključak Kratke zaključne napomene sa jasnom porukom, koje su proistekle iz rezultata istraživanja i usklađne sa ciljevima.

4. Zahvalnost se upucuje onima koji su pomogli izradu a ne mogu biti autori.

5. Literatura

Podatke iz literature treba numerisati onim redosledom kojim se pojavljuju u tekstu. arapskim brojevima u zagradi (1).

Tačno i pažljivo po primjeru citirati litaraturu jer se samo tako može izvršiti elektonska provjera mjesta u radu i tačnosti citata. Sve greške nastale u navodjenu se moraju ispraviti tokom obrade rada prije upućivanja na recenziju

Članci u časopisima

Standardni članak u časopisu (navesti sve autore, ali ako broj prelazi šest, navesti šest i dodati et al (i dr.)

Ambler G, Omar RZ, Royston P, Kinsman R, Keogh BE, Taylor KM. Generic simple risk stratification model for heart valve surgery. Circulation 2005; 112:224-231.

Knjige i druge monografije u celini

David Sutton, Radiology and Imaging. 7nd ed. Elsevier, Churchill Livingstone; 2002.

Poglavlje u knjizi

Jeffrey J, Popma L. Percuteneous coronary interventions. In: Braunwald's Heart disease. Elseveier Souders 2012 . p. 1270–1301.

Rad iz zbornika

Bengtsson S, Solheim BG. Enforcement of data protection, privacy and security in medical informatics. In: Lun KC, Degoulet P, Piemme TE, Rienhoff O, editors. MEDINFO 92. Proceedings of the 7th World Congress on Medical Informatics; 1992 Sep 6–10; Geneva, Switzerland. Amsterdam: North-Holland; 1992. p. 1561–5.

Članak u elektronskom formatu

Lazovic GR, Barisic IG, Krivokapic VZ. Primary repair of colon injuries: clinical study of nonselective approach. BMC gastroenerology doi:10.1186/1471-230X-10-141 ili http://www.biomedcentral.com/1471-230X/10/141/

6. Prilozi

Tabele

Tabele obeležavati redosledom pojavljivanja, u tekstu arapskim brojevima (Tabela 1) i dati svakoj kratak naslov. Tabele u word formatu imati na mjestu pojavljivanja u tekstu kako to autor planira. Svaka tabela mora obavezno da se pomene u tekstu. Ne treba koristiti previše tabela u odnosu na dužinu teksta jer to stvara teškoće u prelomu.

Ilustracije (slike)

Svi grafički prilozi fotografije, crteži, grafikoni, dijagrami, sheme nazivaju se slike. Fotografije treba da budu u obliku JPG TIF, crno-bele. Slika treba da bude označena redosledom pojavljivanja u teksti Slika 1. Slika 2 i dalje.

Legende (captions) za slike pišu se na kraju rada iza literature pod podnaslovom naziva slike (Slika1)

Izjava o privatnosti

Vaše ime i adresa e-pošte pod kojima ste se registrovali koristiće se isključivo u okviru ovog servisa i neće biti ustupani bilo kome, ni pod kojim uslovima.