Konzervativni tretman omfalocele
Sažetak
Sažetak
Omfalocela je anomalija razvoja, nastaje kao rezultat poremećaja organogeneze (5-10 nedelja), što uzrokuje kongenitalnu hernijaciju organa trbušne duplje kroz centralni defekt trbušnog zida u mešak amnionskih omotača.
Prvi opis omfalocele dao je Ambrois Pare 1634 god., a Benson je 1949 god. predložio da se ova anomalija nazove omfalocela. Etiologija omfalocele nije poznata. Incidenca je 1-3 na 6000 živorođene dece. Češće obolevaju muška novorođenčad. Tipična omfalocela je centralno postavljena. Prenatalna dijagnoza postavlja se ultrazvučnom sonografijom. Postnatalna dijagnoza je jednostavna. Incidenca udruženih anomalija je visoka.
Kod lečenja omfalocele bitan je inicijalni tretman u porodilištu. Novorođenče treba previti sterilnim gazama, natopljenim fiziološkim rastvorom. Neophodno je i plasiranje nazogastrične sonde, uspostavljanje intravenske linije, da bi se odmah počelo sa iv rehidracijom i antibiotskom profilaksom. Pored hirurškog lečenja u poslednje vreme se preferira konzervativni tretman.
Prikaz slučaja - Novorođenče premešteno iz porodilišta, neposredno nakon rodenja.
Na srednjem delu prednjeg trbušnog zida vidljiva velika kesa (omfalocela), prekrivena providnom intaktnom opnom, ispunjena trbušnim organima. Na donjem delu omfalocele nalazi se polazište pupčanika. Konzeravtivni tretman podrazumevao je toaletu opne i aktivno traganje za udruženim bližim ili udaljenim anomalijama. Cilj “konzervativnog“ tretmana je prevođenja omfalocele u ventralnu herniju, čime se odlaže definitivna operacija.
Zaključak – Omfalocela sa perforiranom opnom je akutno, urgentno stanje koje zahteva neodložan, hirurski tretman. Omfalocelu sa intaktnim opnama treba tretirati konzervativno. Tretman omfalocele sa intaktnim opnama ima za cilj prevenciju rupture opne, sprečavanje gubitka tečnosti, elektrolita i toplote, kao i prevenciju infekcije, da bi se na najbolji način omfalocela prevela u ventralnu herniju.
Reference
Baoree, M.M., Kala P.C. and Vijay, S.K. Exomphalos. Indian J. Pediatr. 1998; 45: 239.
Hutson J, Jones W. Omphalocele. Cl. Pediatr Surg. 2008; 17:6.
Krstić Z. i sar. Osnovi dečje hirurgije..U: Krstić Z.ur.Kongenitalni defekti prednjeg trbusnog zida. Beograd: BmG 1993. 184-90.
Lee SL. Initial nonoperative management and delayed closure for tretment of gigant omphaloceles. J Pediatr Surg. 2006; 41 (11):1846.
Morabito A. Traction – compresion - closure for exomphalos major. J Pediatr Surg. 2006: 41(11): 1850.
Sinha S.C., Yadn F.L. Exomphalos, an analysis of 22 cases. Indian J. Pediat 1981;48: 611-4.
Wakhlu A. The management of exomphalus. J Pediatr Surg 2000; 35(1):73.
Zivković M.S. Omfalocele i gastrošize A. Medica Pediatr. 1998; 2:2, 649-76.
Zivković M.S., Unusual Cases Of Gastroschisis and Omphalocele, British Association Of Pediatric Surgeons. XLII Anual International Conress; Sheffield, 1995. 47-9.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons Attribution licencom koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (Vidi Efekte otvorenog pristupa).