Sudskomedicinske karakteristike naprasne srčane smrti u Crnoj Gori (2006-2011)
Sažetak
UVOD: Uzrok svih naprasnih prirodnih smrti je u 75 % slučajeva neko od oboljenja kardiovaskularnog sistema, među kojima dominira ishemijska bolest srca. Kada je u pitanju sudskomedicinski rad ishemijska bolest srca ulazi u problematiku u kontekstu naprasne smrti, naročito kada su u pitanju mlađe osobe. Određivanje epidemioloških karakteristika umrlih od naprasne srčane smrti, sa posebnim akcentom na teritorijalnu raspodjelu unutar Crne Gore je neophodan uslov za zaključivanje o unapređenju zdravstvenog i pravnog sistema u Crnoj Gori.
MATERIJAL I METODE: Retrospektivnom studijom autopsičkog materijala (podataka sa obdukcija i postmortalne ankete) za period od 2006. do 2011. godine, posmatran je stepen ateroskleroze i pušačka navika među dvije grupe ispitanika, umrlih od naprasne srčane smrti i od srčanih smrti kod već dijagnostikovanih oboljenja. Upoređivana je i teritorijana raspodjela umrlih u odnosu na južni i sjeverni region. Dijagnoze srčanih smrti postavljene su makroskopski u toku rada same obdukcije, a sve verifikovane patološkohistološki.
REZULTATI: Podatak o prosječno 43,5% naprasnih srčanih smrti među svim srčanim smrtima i 5,25% među svim obdukovanima sa stopom od 2,07/100.000 godišnje nivou Crne Gore, ne slaže se sa podacima iz relevantne svjetske literature. Pušenje je potvređen faktor rizika za nastanak naprasne srčane smrti. Stepen ateroskleroze čija je komplikacjia dovela do smrti osoba umrljih po tipu naprasne srčane smrti je niži od stepena kod osoba koje su umrle po slikom drugih vidova srčanih smrti. Frapantan je disbalans u regionalnoj raspodjeli unutar Crne Gore po pitanju naloženih obdukija koje su zaključene kao naprasna srčana smrti, što budi veliku sumnju u moderno poimanje istrage u Crnoj Gori, naročitno u sjevernom regionu. Vulnerabilna kategorija za nastanak naprasne srčane smrti ista ona koja je najčešće pogođenja i nasilnom smrću, stoga oprez mora biti na visokom nivou.
Reference
Saukko P, Knight B. Knjight's Forensic Pathology. 3rd ed. London: Hodder Arnold; 2004.
Radojević N, Čukić D. Prirodna smrt. U: Čukić D. Sudska medicina. Podgorica: Medicinski fakultet; 2012.
Zečević D. i suradnici. Sudska medicina i deontologija. Zagreb: Medicinska naklada; 2004.
Milovanović M. Sudska medicina. Beograd-Zagreb: Medicinska knjiga; 1979.
Autori. Naprasna srčana smrt u Crnoj Gori 2006-2008. Medicinski zapisi, supplement. Proceedings of the XIII Kongresa društva ljekara Crne Gore; 2009 Sep 6-9; Bečići, Montenegro.
Zavod za statistiku Crne Gore – Monstat. Popis , domaćinstava i stanova u Crnoj Gori 2011. godine. [citirano 05.dec.2012.] Preuzeto sa URL: www.monstat.org/userfiles/file/popis2011/.../saopstenje(1).pdf. 12. jul 2011.
DiMaio V. Forensic pathology. New York:CRC Press; 2001.
Autori. Violent deaths in Montenegro (autopsic material) 2001-2006. Proceedings of the XXI Congress of International Academy of Legal Medicine; 2009 May 28-31; Lisbon, Portugal.
Zavod za statistiku Crne Gore – Monstat. Stopa mortaliteta, 2011. [citirano 12.dec.2012.] Preuzeto sa URL: www.monstat.org/userfiles/file/demografija
Saukko P. Searching for the acceptable specialty training. Int J Legal Med 2012; 126(suppl 1): S5–S21.
Escobedo LG, Caspersen CJ. Risk factors for sudden coronary death in the United States. Epidemiology 1997; 8: 175 – 80.
Rochester Coronary Heart Disease Project: effect of cigarette smoking, hypertension, diabetes, and steroidal estrogen use on coronary heart disease among 40- to 59-year-old women, 1960 through 1982. Mayo Clin Proc 1989; 64: 1471–80.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons Attribution licencom koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (Vidi Efekte otvorenog pristupa).