UTICAJ EDUKATIVNE INTERVENCIJE NA KONZERVATIVNO LEČENjE CREVNE PSEUDOOPSTRUKCIJE I PARALITIČKOG ILEUSA NEOSTIGMINOM U URGENTNOM CENTRU KLINIČKOG CENTRA KRAGUJEVAC
Sažetak
Podaci iz dostupnih kliničkih studija i vodiča kliničke prakse jasno sugerišu da bi neostigmin trebalo primeniti u dozi od 2-2,5 miligrama u konzervativnom lečenju crevne pseudoopstrukcije i paralitičkog ileusa. Nasuprot tome u praksi hirurga Kliničkog Centra Kragujevac primećena je tendencija korišćenja neostigmina u dozi od 0,5 miligrama. Cilj ove studije bio je da edukativnom brošurom izvrši uticaj na hirurge Urgentnog Centra Kliničkog Centra Kragujevac u pogledu načina upotrebe neostigmina kao i da proceni ekonomske efekte sprovedene edukacije. Sprovedena je studija intervencije kojom je obuhvaćeno 157 pacijenata lečenih u Urgentnom Centru Kliničkog Centra Kragujevac. Pacijenti sa dijagnozom crevne pseudoopstrukcije i paralitičkog ileusa koji su primali neostigmin podeljeni su u 2 grupe u odnosu na sprovedenu intervenciju: na grupu pre intervencije i na grupu posle intervencije. Intervencija se sastojala u izradi brošure čiji je sadržaj obuhvatao informacije o primeni neostigmina u lečenju crevne pseudoopstrukcije i paralitičkog ileusa. Edukativna brošura je zatim podeljena hirurzima Kliničkog Centra Kragujevac. U cilju procene efekata sprovedne intervencije upoređeni su između grupa ukupni troškovi hospitalizacije, troškovi primenjenih lekova, troškovi dijagnostike, troškovi primene neostigmina, troškovi primenjenih rastvora kao i dužina hospitalizacije u Urgentnom Centru. Rezultati pokazuju statistički značajnu razliku u primenjenoj dozi neostigmina, u ukupnim troškovima hospitalizacije, u troškovima dijagnostike, kao i razliku u troškovima primenjenih lekova između grupa. Dužina hospitalizacije je smanjena nakon sprovedene intervencije. Ova studija je pokazala da je sprovedena edukacija izvršila uticaj na primenu neostigmina u konzervativnom lečenju crevne pseudoopstrukcije i paralitičkog ileusa. Prelaskom na novi dozni režim neostigmina od 2-2,5 miligrama postignuto je smanjenje dužine hospitalizacije a time i statistički značajno smanjenje troškova hospitalizacije.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).