ANALIZA ODNOSA TROŠKOVA/KLINIČKE EFIKASNOSTI PRIMENE ČETVOROVALENTNE VAKCINE U PREVENCIJI KARCINOMA GRLIĆA MATERICE NA TERITORIJI REPUBLIKE SRBIJE
Sažetak
Karcinom grlića materice se nalazi na drugom mestu po učestalosti javljanja, a na četvrtom po smrtnosti kod žena. Prema epidemiološkim podacima utvrđeno je da su zemlje u razvoju, kakva je i Srbija, u većem riziku jer je oko 85% svih slučajeva zabeleženo baš u tim zemljama. Incidenca karcinoma grlića materice u Srbiji iznosi 24,3/100,000 žena/godišnje, što je svrstava u zemlju sa jako visokim rizikom za oboljevanje od karcinoma grlića materice. Cilj ovog rada je da ukaže na isplativost primene četvorovalentne vakcine u prevenciji karcinoma grlića materice na teritoriji Srbije.
Analiza je rađena Markovljevim modelom u TreeAge Pro softveru. Korišćeni podaci o efikasnosti vakcine dobijeni su iz literature, a troškovi lečenja su izračunati upotrebom važećeg cenovnika Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Republike Srbije. Trajanje jednog ciklusa je godinu dana, dok je vremenski horizont praćenja podešen na 60 ciklusa tj. 60 godina. Urađena je Monte Karlo simulacija sa 1000 virtuelnih paci-jenata, kao i analiza senzitivnosti, predstavljena Tornado dijagramom, u kojoj su vrednosti parametara varirane za ±50%.
Primena četvorovalentne vakcine za prevenciju karcinoma grlića materice se pokazala kao jako isplativa metoda. Ova metoda je isplativa zbog toga što su troškovi manji nego u grupi koja nije primila vakcinu, a klinička efikasnost je nešto veća u ovoj grupi. Variranjem podataka za ±50% model ostaje stabilan, tj vakcina je i dalje visoko isplativa.
Ova studija je pokazala da je primena vakcine u prevenciji karcinoma grlića materice vrlo isplativa. Međutim, pošto je vakcina od skoro u upotrebi, pa ne postoje studije koje bi pratile njenu efikasnost duže od pet godina, potrebna su dodatna istraživanja koja bi pokazala efekat vakcine na duži rok.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).