ODREĐIVANJE DOZE LEKA KOJA IZAZIVA ODGOVOR PO PRINCIPU „SVE ILI NIŠTA“ KOD 50% ISPITANIKA (ED50) UZ POMOĆ PROBITA
Sažetak
Veoma često u praksi se susrećemo sa lekovima čiji efekti se klinički ispoljavaju po principu „sve ili ništa“, tj. efekat se ili pojavi, ili ne pojavi na određenu dozu leka. Ukoliko želimo da odredimo dozu takvog leka na koju će sigurno odgovoriti 50% ispitivanih pacijenata (efektivna doza 50, ili skraćeno ED50), moramo upotrebiti probit analizu. Suština probit analize je formiranje linearne regresije između logaritmovanih doza leka i probita, tj. broja standardnih devijacija koliko odstupaju odgovori na određene doze od najzastupljenijeg odgovora (podrazumevajući normalnu distribuciju zastupljenosti odgovora na određene doze leka). ED50 se zatim izračunava iz jednačine ove linearne regresije kao doza za koju je vrednost probita jednaka broju pet.
Reference
Akçay A. The Calculation of LD50 Using Probit Analysis. The FASEB Journal. 2013; 27(1_supplement): 1217.28-1217.28.
Bailey M, Williams NA, Wilson AD, Stokes CR. PROBIT: weighted probit regression analysis for esti-mation of biological activity. J Immunol Methods. 1992; 153(1–2): 261–2.
Prentice RL. A generalization of the probit and logit methods for dose response curves. Biometrics. 1976; 32(4): 761–8.
Bailey JM, Gregg KM. A technique for population pharmacodynamic analysis of concentration-binary response data. Anesthesiology. 1997; 86(4): 825–35.
Healy MJ. Estimating LD50s without a computer. Para-sitol Today (Regul Ed). 1988; 4(1): 25–7.
Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).