Registracija i prijava su obavezne ako želite da ovim putem ponudite rad za objavljivanje i proveravate njegov trenutni status u procesu recenzije i uređivanja.

Uslovi za prijavu rukopisa

U postupku prijavljivanja rukopisa, autor je dužan da potvrdi da rukopis zadovoljava dole navedene uslove za objavljivanje. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, prijavljeni rukopis može biti odbijen.
  • Prijavljeni prilog nije prethodno objavljivan, niti se nalazi u procesu odlučivanja za objavljivanje u nekom drugom časopisu. U suprotnom, detaljno obrazloženje navodi se pod "Komentari uredniku".
  • Datoteka koja sadrži rad je u Microsoft Word ili RTF formatu.
  • URL adrese za Internet reference su priložene.
  • Tekst je dat u jednostrukom razmaku; korišćen je font veličine 11; za isticanje je korišćen kurziv (italika), a ne podvlačenje (sem eventualno za URL adrese).
  • Ilustracije, slike i tabele su smeštene na odgovarajućim mestima u tekstu, a ne kao prilog na njegovom kraju; citirana literatura je data u posebnom odeljku na kraju rada (pa i onda kada se navodi u fus-notama).
  • Tekst ispunjava stilske i bibliografske zahteve navedene u Uputstva autorima, koji se nalaze u rubrici "Info"."
  • Poštovano je uputstvo Kako osigurati anonimnost recenzije (ako se prilog nudi za rubriku koja podleže recenziji).
  • Naveden je projekat MNTR u okviru koga je rad nastao (u dnu prve stranice članka).
  • Sažeci i ključne reči dati su na dva jezika (a) srpskom i (b) engleskom, odnosno izuzetno na nekom drugom svetskom jeziku ako se taj rasprostranjeno koristi u određenoj oblasti nauke.

Uputstvo autorima

Časopis Udruženja pulmologa Republike Srpske i Udruženja intenzivista za nehirurške grane je namenjen doktorima medicine i stomatologije, specijalistima i istraživačima bazičnih medicinskih nauka, kao i svih onih nauka koje se u osnovi dotiču problema respiratornog sistema i tretmana kritično oboljelog pacijenta. Časopis objavljuje naučne i stručne radove, prikaze slučajeva, pregledne članke, farmako-terapijski savjetnik, preliminarna saopštenja, osvrte, novosti iz medicine, prikaze knjiga, izvještaje sa naučnih skupova, pisma uredništvu, referate iz literature i druge priloge (uz uslov da već nisu publikovani u drugim časopisima i knjigama).

Od sredine 2023. godine časopis Udruženja pulmologa Republike Srpske i Udruženja intenzivista za nehirurške grane - Respiratio, postao je ovlašćeni korisnik SCIndeksovog uređivačkog servisa.

Radove koje prijavite za objavu u časopisu Respiratio, prolaze kroz ispitivanje plagijarizma i podliježu recenziji od strane najmanje dva recenzenta.

U svrhu što efikasnije publikacije radova (prijavljivanja rukopisa, praćenja recenzentskog procesa, vođenja administracije i čuvanja evidencije) u upotrebi je online sistem za publikovanje i uređivanje časopisa - ASISTENT.

Rad autora se prilaže na latinici, na srpskom ili engleskom jeziku. Tekst rada kucati u programu za obradu teksta MS Word, fontom Times New Roman i veličinom slova 12 pt, na stranici formata A4, sa centralnim poravnanjem, uvlačenjem pasusa (margina) za 2,5 cm lijevo, i 2,0 cm desno, te proredom između teksta od 1,5 cm.

Na prvoj strani rukopisa, ispod Naslova članka na srpskom i engleskom jeziku autori navode svoja puna imena i prezimena, bez titula ili akademskih zvanja. Ispod toga označavaju se nazivi i mjesta ustanova u kojima autori rade, uz njihovo povezivanje sa odgovarajućim imenima autora oznakama u nadpismu (superskriptu) i to: *, †, ‡, §, ||, ¶, **, ††, ‡‡. U dnu strane navodi se ime, prezime, adresa i broj telefona autora sa kojim će Uredništvo kontaktirati u vezi sa podnesenim rukopisom.

Slijedeće dvije strane rukopisa predstavljaju Sažetak na srpskom i Summary na engleskom jeziku, oba dužine do 250 riječi. U slučaju naučnog rada, Sažetak treba da bude strukturisani. U vrhu tih dviju strana navodi se pun naziv rada na srpskom, odnosno engleskom jeziku, bez imena autora i naziva njihovih institucija. Ispod Sažetka navesti Ključne riječi (od tri do šest), a prema MeSH tezaurusu.

Sadržaj naučnih i stručnih članaka trebalo bi da bude organizovan na slijedeći način: Uvod, Metode, Rezultati, Rasprava, Zaključak i Literatura. Autor ima pravo da Uredništvu predloži i druge podnaslove u tekstu. Međunarodni nezaštićeni nazivi lijekova (INN) pišu se malim početnim slovom i fonetski. Zaštićena imena (ako su u članku neophodna, trebalo bi ih izbjegavati) pišu se velikim početnim slovom. Koriste se SI mjerne jedinice.

Uredništvo ima pravo na jezičke i stilske ispravke teksta.

Pregledni, naučni i stručni članci ne bi trebalo da budu duži od 12 strana, a prikazi slučajeva od 6 strana.

Prilozi radu su tabele i slike (fotografije, crteži, sheme, grafikoni). Svaka tabela treba da bude sama po sebi lako razumljiva. Naziv treba otkucati iznad tabele, a objašnjenja ispod nje. Tabele se označavaju arapskim brojevima po redosljedu navođenja u tekstu. Crteži i slike bi trebalo da budu izrađeni u nekom od grafičkih programa na PC kompatibilnom računaru i snimljeni u nekom od uobičajenih grafičkih formata (.cdr, .jpg, .ai.). Slike ne smiju biti mutne, a njihov kvalitet ispod 300 Dpi. Slike se označavaju arapskim brojevima po redoslijedu navođenja u tekstu. Ne preporučuje se nikakvo pisanje i označavanje po slikama koje se prilažu uz rad. Naziv treba otucati ispod slike.

Reference numerisati rednim arapskim brojevima prema redosledu navođenja u tekstu. Broj referenci ne bi trebalo da bude veći od 30. Reference se citiraju prema tzv. vankuverskim pravilima (Vankuverski stil).

Izjava o privatnosti

Vaše ime i adresa e-pošte pod kojima ste se registrovali koristiće se isključivo u okviru ovog servisa i neće biti ustupani bilo kome, ni pod kojim uslovima.