ГЕОПОЛИТИЧКИ АСПЕКТИ ЕНЕРГЕТСКЕ БЕЗБЕДНОСТ И БЕЗБЕДНОСТИ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

  • Ljubomir Stajić
  • Nenad Radivojević Univerzitet u Novom Sadu, Pravni fakultet u Novom Sadu
  • Vladan Mirković
Ključne reči: безбедност, енергетска безбедност, безбедност животне средине, геополитички трендови

Sažetak


Угрожавање животне средине данас је у великој мери последица тежње за остваривањем енергетске безбедности, односно потребом за великом количином енергије. С тим у вези, предмет нашег истраживања био је утврђивање међузависности и утицаја енергетске безбедности на безбедност животне средине, али и обрнуто, као и идентификовање извора, облика и носилаца угрожавања којима енергетска безбедност и животна средина могу бити угрожене. Како бисмо то утврдили, а имајући у виду да је „трка за преосталим ресурсима“ у свету у последњих неколико деценија нарочито интензивирана, неопходно је сагледати савремене геополитичке трендове и њихов утицај на безбедност малих земаља, у које спада и Република Србија. Наиме, као кључни фактори енергетске безбедности наводе се постојање, производња (експлоатација), транзит и употреба фосилних горива (угља, нафте и природног гаса).

Република Србија располаже значајним количинама резерви угља, док када су у питању нафта и природни гас своје енергетске потребе у највећем делу подмирује из увоза. Географски и геостратешки положаја Републике Србије на простору Југоисточне Европе (и Западног Балкана) указују на њен изразито повољан положај као транзитне земље. Остваривање њене енергетске безбедности у великој мери зависи од сагледавања и разумевања савремених геополитичких трендова. Геополитичке (и хегемонистичке) аспирације великих држава су често доводиле (али и даље доводе) до изазивања одређених конфликата, криза, па чак и отворених оружаних сукоба који, између осталог, утичу и на угрожавање животне средине.

Reference

1. Бергстен Фред, Ларди Николас, Мичел Дерек, Фримен Чарлс, Успон Кине: изазови и шансе, превела са енглеског Јасмина Петровић, Београд 2011.
2. Бошковић Милица, Изазови индустријског друштва: нове технологије и еколошка безбедност, Београд 2010.
3. Група аутора, Стратегијско-безбедносни трендови у Југоисточној Европи до 2020. године, Београд 2015.
4. Димитријевић Дејана, Трендови еколошке безбедности у XXI веку, Београд 2010.
5. Дулић Драгана, „Сукоби на Балкану у светлу геополитике хуманитарне помоћи“, Годишњак Факултета безбедности 2009.
6. Килбарда Зоран, Младеновић Мирослав, Ајзенхамер Владимир, Геополитичке перспективе савременог света, Београд 2014.
7. Милошевић Горан, Ђурић Звездан, „Јужни ток – кроз призму економског развоја и економске и енергетске безбедности Србије“, Политика националне безбедности 1/2014.
8. Митровић Мирослав, „Економски и енергетски апекти хибридног угрожавања националне безбедности“, Војно дело, 6/2017.
9. Николајевич Панарин Игор, Хибридни рат, теорија и пракса, Београд 2019.
10. Парезановић Марко, Енергетска безбедност, Београд, 2014.
11. Пономарјова Јелена, „Квазидржавност као инструмент хегемоније: случај Косово (II)“ (http://www.nspm.rs/kosovo-i-metohija/kvazidrzavnost-kao-instrument-hegemonije-slucaj-kosovo-ii.html).
12. Радовановић Мирјана, Енергетска безбедност, Сремска Каменица, 2019.
13. Радојичић Мирјана, „Крај Хладног рата, велика сила и геополитика природних ресурса – прилози за једну студију случаја“, Национални интерес, 2/2012.
14. Стајић Љубомир, Вујовић Драган, „Утицај геофизичког оружја на угрожавање животне средине за потребе рата“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 2/2012.
15. Стајић Љубомир, „Безбедносна култура као фактор заштите животне средине“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 4/2014.
16. Стајић Љубомир, „Неке контроверзе у раду међународних хуманитарних организација“, Хармонизација српског и мађарског права са правом Европске уније (тематски зборник), Нови Сад 2014.
17. Стајић Љубомир, Станаревић Светлана, „Значај и улога међународних организација у очувању еколошке и људске безбедности“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 3/2015.
18. Стајић Љубомир, Основи система безбедности – са основама истраживања безбедносних појава, Нови Сад 2015.
19. T. Kler Majkl, Energetska bezbednost, u: Pol D. Vilijams, Uvod u studije bezbednosti, preveli s engleskog: Branimir Gligorić i Danica Cvetković, Beograd, 2012.
20. Претње САД „уродиле плодом“, Грчка неће примити ирански танкер, https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=08&dd=21&nav_category=78&nav_id=1580558.
21. Ирански танкер се удаљава од Гибралтара, http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/svet/3629660/iranski-tanker-se-udaljava-od-gibraltara.html.
22. Косовски угаљ као „ратни плен“ генерала Кларка, http://www.nspm.rs/hronika/kosovski-ugalj-kao-ratni-plen-generala-klarka.html?alphabet=l.
Objavljeno
2020/10/21
Rubrika
Originalni naučni rad