О ПОКРЕТУ PLAIN ENGLISH

  • Dragana Ćorić Pravni fakultet u Novom Sadu
Ključne reči: : Plain English, стварање права, једноставност, прецизност, разумљивост

Sažetak


Стварање права је сложен процес. Проистиче из сталног учења и усавршавања познавања права – како теорије, тако и праксе; познавања друштвенe стварности  и ставова и намера чланова друштва, али и саме државе. Крајњи исходи стварања права се упућују обичним грађанима, на разумевање и поступање у складу са својом садржином. Ако резултат тог процеса претворимо у јасна, прецизна и уобичајеним језиком исписана правила понашања, која просечан грађанин може  брзо разумети, и процес стварања права и његови резултати   ће бити крајњим корисницма  прихватљивији за примену.

 Употреба одређене правне терминологије или друге стручне терминологије у актима и правилима која регулишу односе  међу адресатима је нужна- но не мора бити једини и искључиви начин комуникације нормотвораца и адресата. Домаћи најпознатији теоретичари права стално истичу потребу коришћења свакодневног, живог, народног језика“ и „дозирану“ употребу стручне терминологије, уз одговарајући „превод“ исте те терминологије у сваком акту на свакодневни језик просечног човека. Једино тако ће право постати  разумљивије, више прихваћено од адресата и више поштовано.

У овом раду представљамо покрет Plain English за коришћење управо што једноставнијег речника приликом писања правних аката, само на енглеском говорном подручју. Препоруке и смернице које проминентни представници овог покрета дају својим правницима се умногоме могу применити и у нашем, домаћем праву и у процесу стварања нашег права.

 

Biografija autora

Dragana Ćorić, Pravni fakultet u Novom Sadu
izabrana za docenta na Pravnom fakultetu u Novom Sadu u septembru 2012.godine
Objavljeno
2020/10/21
Rubrika
Pregledni rad