OСВРТ НА РЕГУЛАТИВУ САОБРАЗНОСТИ И ГАРАНЦИЈЕ У МАЂАРСКОМ ПРАВУ

Пример транспозиције Директиве 1999/44/ЕЗ у општа правила уговорног права

  • Atila Dudaš University of Novi Sad - Faculty of Law
Ključne reči: саобразност, одговорност за материјалне недостатке испуњења, уговорна гаранција, законска гаранција, непосредна одговорност произвођача за несаобразност

Sažetak


Мaђарска је Директиву 1999/44/ЕЗ о одређеним аспектима продаје робе широке потрошње и пратећим гаранцијама транспоновала у домаће право изменама Грађанског законика из 1959. године, усвојених 2002. године, уместо инкорпорисањем правила Директиве у Закон о заштити потрошача из 1997. године. Такав приступ показао је бројне предности када се упореди са правом Србије. Код нас је, наиме, Закон о заштити потрошача из 2010. године уредио саобразност и гаранцију, што нужно намеће потребу разграничења домена применe ових института, с једне, и одговорности за материјалне недостатке испуњење и гаранције за исправно функционисање продате ствари из Закона о облигационим односима, с друге стране. Транспоновањем Директиве у општа правила уговорног права у мађарском Грађанском законику из 1959. године јединствено су уређене одговорност за материјалне недостатке и гаранцијa. Ова правила важе за све уговоре, при чему је број одредаба које се примењују само у потрошачком контексту релативно мали.

Осим тога, мађарско право може да послужи као пример правног система у којем усклађено функционишу уговорна и законска гаранција. Уговорна гаранција, као и одговорност за материјалне недостатке испуњења (саобразност), јединствено је уређена у Законику како за потрошачке уговоре, тако и за оне који то нису. Осим ње, постоји неколико случајева обавезне (законске) гаранције установљених уредбама Владе. При том је домен примене обе врсте гаранције јасно одређен. Нејасна правна природа и домен примене гаранције из Закона о облигационим односима Србије по усвајању Закона о заштити потрошача из 2010. године, који уводи уговорну гаранцију у потрошачком контексту, такође је једна од негативних последица транспоновања Директиве 1999/44/ЕЗ у посебан закон о заштити потрошача, а не у општа правила уговорног права.

Овај приступ је задржао и нови мађарски Грађански законик из 2013. године: одговорност за материјалне недостатке испуњења (саобразност) и гаранција остају уређене у оквиру општих правила уговорног права. Задржан је систем обавезних гаранција установљених уредбама Владе. Значајну новину представља увођење непосредне одговорности произвођача за несаобразност робе у домаће право. У питању је институт који се помиње у Директиви 1999/44/ЕЗ, али је државама чланицама остављена слобода да ли ће га увести, односно задржати у својим правима. Мађарска је искористила ову могућност и уредила непосредну одговорност произвођача за несаобразност, додуше више од десет година по транспоновању Директиве. И овај институт је уређен у оквиру општих правила уговорног права, при чему се примењује само у потрошачком контексту.  

Reference

Vékás, Lajos, „A fogyasztói adásvételről szóló EK-irányelv és átültetése a magyar polgári jogba” [Директива ЕЗ о потрошачкој купопродаји и њено транспоновање у грађанско право Мађарске], Маgyar Jog, бр. 2000/11., стр. 646-660.
Водинелић В., Владимир, Грађанско право – Увод у грађанско право и Општи део грађанског права, Београд 2012
Дудаш, Атила, „О поступку усвајања новог Грађанског законика Републике Мађарске”, Зборник Матице српске за друштвене науке, бр. 135 из 2011. године, стр. 93-111.;
Дудаш, Атила, „О (коначно) новом Грађанском законику Републике Мађарске из 2013. године”, Зборник Матице српске за друштвене науке, бр. 2 из 2014. године, стр. 337-346.
Караникић Мирић, Марија, „Усклађеност српског потрошачког права са Директивом 99/44/ЕЗ о продаји робе широке потрошње и пратећим гаранцијама“ стр. 173-191. у: Перспективе имплементације европских стандарда у правни систем Србије, књига: 1. уредник: Стеван Лилић, Правни факултет у Београду, Београд, 2011
Караникић Мирић, Марија, „Шта је ново у српском уговорном (потрошачком) праву? “ стр. 127-146. у: Правни капацитет Србије за европске интеграције, књига: 5. уредник: Стеван Лилић, Правни факултет у Београду, Београд 2010
Kommentár a Polgári Törvénykönyvhöz [Коментар Грађанског законика], уредник: Lajos Vékás и Péter Gárdos, Complex – Wolters Kluwer, Budapest 2014
Nagy, Éva, A vevő-fogyasztó tradicionális jogai ingó adásvétel hibás teljesítése esetén [Традиционална права купца-потрошача у случају извршења са недостатком уговора о продаји покретне ствари], докторска дисертација одбрањена на Правном факултету Универзитета у Сегедину, 2014.
Николић, Ђорђе, „Гаранција и неке контроверзе у вези са уређењем гаранције у актуелном српском праву“, Зборник Правног факултета у Нишу бр. 81, 2018, стр. 51-68.
Csécsy, Andrea, „A szerződések hibás teljesítése, szavatosság, jótállások, minőségi kifogások kezelése“ [Извршење уговора са недостатком, одговорност за материјалне недостатке, гаранција, решавања приговора на квалитет извршења уговора] стр. 71-96 у: Magyar fogyasztóvédelmi magánjog – európai kitekintéssel [Приватноправна заштита потрошача у Мађарској – с освртом на европско право], уред. Veronika Szikora, издавач: A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete, Debrecen, 2010.
Hámori, Antal, „A fogyasztó szavatossági és jótállási igénye” [Захтев потрошача по основу саобразности и гаранције], Gazdaság és jog, бр. 2017/12., стр. 21-23.
Hámori, Antal, „A fogyasztói szavatossági és jótállási igények intézésének szabályozása és gyakorlata” [Регулатива и пракса решавања захтева потрошача по основу саобразности и гаранције], Magyar Jog, бр. 2019/4., стр. 212-219.
Szakértői Javaslat az új Polgári Törvénykönyv tervezetéhez [Стручни предлог за нацрт новог Грађанског законика], уредник: Lajos Vékás, Complex – Wolters Kluwer, Budapest, 2008
Салма, Јожеф, „О кодификационом историјату мађарског грађанског права и о новом мађарском Грађанском законику“, Анали Правног факултета у Београду, бр.2/2014, стр. 49-67.
Objavljeno
2021/02/25
Rubrika
Originalni naučni rad