Начело заштите легитимних очекивања у управном поступку
Sažetak
Начело легитимних очекивања једно је од основних процесних начела у кодификацијама општег управног поступка у многим европским државама. Имајући своје утемељење у кантовској философији уградилo се преко начела правне сигурности и доминантног утицаја њемачке правне теорије и у право Европске уније. Управо је Суд правде Европске уније заслужан за разраду овог начела у пракси и постулате на којима почива његова примјена у државама чланицама. Новим Законом о општем управном поступку у Србији је 2016. године уведено начело предвидивости којим се одређује да су органи управе приликом рјешавање конкретне управне ствари обавезани да воде рачина и о својим ранијим одлукама донијетим у истим или сличним стварима. Питање које се само наметало да ли се овим мислило да је у правни поредак Србије уведено начело легитимних очекивања али под другим именом? У чланку ћемо покушати да анализирамо поменуто питање уз навођење примјера из упоредне европске праксе, као и ставове из судске праксе Европског суда правде. Посебна пажња ће се поклонити ширини начела легитимних очекивања које у својој суштини треба да заштити субјективна јавна права правних субјеката, и то не само у управном поступку. Теоријска разрада појма легитимних очекивања значајна је да открије суштину овога појма који не подразумијева само конкретно поступање у (у)правним поступцима већ и приликом (под)законског нормирања и креирања јавних политика у одређеним друштвеним областима.
Reference
2. Inga Vezmar Barlek, “Primjena načela legitimnih očekivanja u praksi Upravnog suda Republike Hrvatske”, Zbornik radova Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 1/2011.
3. Ђорђе Тасић, Проблем оправдања државе, Службени лист СРЈ, Београд 1995.
4. Slavoljub Popović, “Teorijski pojam subjektivnih javnih prava i prava i slobode građana po Ustavu Srbije”, Arhiv za pravne i društvene nauke 2-3/1991.
5. Ђорђе Тасић, „О појму субјективног права“, Расправе из филозофије и теорије права (ур. Ратко Марковић), Центар за издаваштво и информисање Правног факултета Универзитета у Београду, Београд 2011.
6. Драган Милков, Ратко Радошевић, „Начело предвидивости у управном поступку“, Зборник радова ПФНС 1/2020.
7. Марко Давинић, Закон о општем управном поступку, Закон о управним споровима, Центар за издаваштво Правног факултета Универзитета у Београду, Београд 2020.
8. Mirjana Rađenović, Pravo opšteg upravnog postupka i upravnog spora, Pravni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, II izmijenjeno i dopunjeno izdanje, Banja Luka 2019.
9. Daphne Barak-Erez, “The Doctrine of the Legitimite Expectation and the Distinction between the Reliance and Expectation Interests”, European Public Law 4/2005.
10. Marko Šikić, “Zaštita pravne sigurnosti stranaka u upravnom postupku – pravomoćnost i legitimna očekivanja”, Zbornik radova Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 1/2014.
11. Marko Šikić, Lana Ofak, “Nova načela upravnog postupka (s posebnim naglaskom na razmjernost, legitimna očekivanja i stečena prava), Zbornik radova Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 1/2011.
12. Soren Sonberg, Legitimate expectation in Administrative Law, Oxford University Press, Oxford 2000.
13. Velimir Ivančević, Institucije upravnog prava, Knjiga I, Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb 1983.
14. Петар Кунић, Управно право, друго измијењено и допуњено издање, Правни факултет Универзитета у Бањој Луци, Бања Лука 2010.
15. Марко Ромић, Неуставност закона и управни акти – дејства уставносудских одлука о неуставности закона на управне акте, Институт за упоредно право, Београд 2023.
16. Tomislav Sokol, “Načelo zaštite legitimnih očekivanja u upravnom pravu Europske unije i pravna autonomija država članica”, Pravni vjesnik 3-4/2018.