ЗНАЧАЈ БЕЗБЕДНОСНЕ КУЛТУРЕ У КОНТРОЛИ КАО ФУНКЦИЈИ РУКОВОЂЕЊА У ПОЛИЦИЈИ

  • Nenad Radivojević Univerzitet u Novom Sadu, Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak


Сажетак: Контролу као функцију руковођења у полицији прате бројни проблеми, који су углавном везани за сам процес руковођења. Један од тих проблема јесте и специфична субкултура у полицији. Субкултура у полицији се јавља између осталог и као последица затворености полиције, унутар које се развијају посебне вредности, ставови и понашања. То је нарочито видљиво на релацији руководилац-потчињени. Наиме, у пракси се често дешава да руководиоци и потчињени неблаконаклоно гледају једни на друге. Са друге стране, велика солидарност између руководилаца и потчињених може да доведе до неспровођења контроле или ситуације да се фингирају извештаји о резултатима контроле, чиме се она практично обесмишљава.

У раду је анализирана безбедносна култура као један од фактора руковођења у полицији. Њен значај у контексту контроле као функције руковођења је велики због тога што су руководиоци ти који у значајној мери креирају културу (безбедности) у полицији. Руководиоци морају бити свесни значаја контроле, и то на начин да контролу не треба занемаривати, али исто тако не треба ни претеривати са њом. С тим у вези, у раду је указано на потребу перманентног развоја и примене концепта безбедносне културе у полицији, са практичним смерницама за рад руководилаца који ће уважавањем основних принципа и правила безбедносне културе остварити циљеве контроле.

Кључне речи: полиција, безбедносна култура, функције руковођења, проблеми контроле.

Reference

Слободан Милетић, Право унутрашњих послова, Криминалистичко-полицијска академија, Београд 2009, 311.

Иштван Фејеш, „Проблем полиције у правној држави – проблем контроле полиције“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 1-3/2002, 252.

Бранислав Марковић, Наука о управљању, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, Крагујевац 2003, 461.

Драган Милков, Управно право III – Контрола управе, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад 2010, 8.

Богољуб Милосављевић, Наука о полицији, Полицијска акдемија, Београд 1997, 442.

Момчило Талијан, Руковођење унутрашњим пословима, Виша школа унутрашњих послова, Београд 2001, 126.

Љубомир Стајић, Контрола полиције и служби безбедности, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад 2012, 20.

О квалитативним елементима контроле вид. М. Талијан, 117- Вид. Toolkit on Police Integrity, Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces, Geneva 2012, 26-28.

Вид. Љубомир Стајић, Саша Мијалковић, Светлана Станаревић, Безбедносна култура, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад 2013, 154.

Richard J. Johanson, „Police Officer Job Satisfaction: A Multidimensional Analysis“, Police Quarterly, Vol. 15, No. 2, 2012, 161.

Gene L. Scaramella, Steven M. Cox, William P. McCamey, Introduction to Policing, Sage Publications 2010, 103.

Reiner, R.: The Politics of the Police – fourth edition, Oxford University Press, New York, 2010. Нав. према Jan Terpstra and Dorian Schaap, „Police culture, stress conditions and working styles“, European Journal of Criminology, Vol. 11, No. 1, 2013, 60-61.

Вид. Светлана Станаревић, Концепт безбедносне културе и претпоставке његовог развоја, докторска дисертација, Факултет безбедности Универзитета у Београду, Београд 2012, 293-305.

О утицају ових фактора на руковођење вид. Обрад Стевановић, Руковођење у полицији, Полицијска академија, Београд 2003, 113-128.

Edgar H. Schein, Organizational culture and leadership (4th ed.), Jossey Bass, San Francisco 2010, 22.

Светлана Станаревић, Миленко Бодин, „Безбедносна култура као друштвени ресурс националне безбедности“, Војно дело, (1) пролеће, 2014, 103.

Љубомир Стајић, Основи система безбедности - са основама истраживања безбедносних појава, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад 2013, 59.

Радомир Милашиновић, „Безбедносна култура као фактор превенције друштвених конфликата“, Зборник радова Факултета цивилне одбране Универзитета у Београду, Београд 2005, 54.

Упор. Љубомир Стајић, „Улога и значај безбедносне културе у изградњи безбедности државе“, У: Гаћиновић, Р. (прир.): Србија – безбедносни и институционални изазови, Институт за политичке студије, Београд 2009, 35-49.

Nathan Crutchfield and James Roughton, Safety Culture: An Innovative Leadership Approach, Elsevier Inc., Amsterdam-Boston 2014, 152.

Љубомир Стајић, Обрад Стевановић, Грађански нереди, Полицијска академија, Београд 1995, 85.

Objavljeno
2015/05/21
Rubrika
Pregledni rad