GASTRONOMSKE NAVIKE SRBA I NEMACA U INĐIJI DO POČETKA DRUGOG SVETSKOG RATA
Sažetak
Sažetak
Susretanje mnogobrojnih naroda na teritoriji Srema, početkom i sredinom XVIII veka, pored političko – ekonomskog aspekta, zanimljivo je posmatrati i iz ugla gastronomske raznolikosti. Pregledom literature srpskih i nemačkih autora, posebni doprinosi zapaženi su tokom XIX veka, i značajno utiču na kulturu ishrane. Prisustvo Nemaca, Mađara, Slovaka, i drugih nacija doprinosi formiranju navika u ishrani Srba, i ostavlja gastronomski pečat nad ovim podneblјem. Velika pažnja u radu posvećena je predstavljanju tradicionalnog načina pripremanja hrane i pića, te prikaz uticaja nemačkih doseljenika na obradu namirnica. Osim receptura za pripremanje jela, govori se o kuhinjskom priboru i posuđu kojim se domaćice služe, kao i načinu gradnje kuća do početka Drugog svetskog rata. Materijalno stanje domaćinstava, uticalo je na izbor i kvalitet pripremljene hrane. Težak period za narod pogođen ratovima i složenim životnim uslovima, svakako je doprineo oskudnijem izboru hrane. To nije sprečavalo domaćice da pokažu svoju snalažljivost i naprave ukusna jela sa malim brojem raspoloživih namirnica.
Klјučne reči: Inđija, Srbi i Nemci, ishrana, običaji, ugostitelјstvoReference
Kicošev, S., & Njegovan, D. (2010). Razvoj etničke i verske strukture Vojvodine. Novi Sad: IK „Prometej“.
Lukić, A. (1990). Dobro jutro majstore. Inđija: Grafičar.
Lukić, A. (2002). Inđija Indigena. Inđija: Narodna biblioteka „Dr Đorđe Natošević“. Ruma: Srpska knjiga.
Marković, R. (1923). Inđija, Prilog za proučavanje naselja u Vojvodini. Novi Sad: Matica srpska.
Marković, R. (1997). Pravoslavna srpska parohija. Inđija: Narodna biblioteka „Dr Đorđe Natošević“.
Martinov, Z. (2004). Nemački uticaj na ishranu Srba u Banatu. Drugo izmenjeno i dopunjeno izdanje. Pančevo: Mali Nemo.
Oberkersch, V. (1996). India - Deutsches Leben in Ostsyrmien. Stuttgart: Donauschwäbisches Archiv. Munchen.
Radulovački, L. (1996). Tradicionalna ishrana Srba u Sremu. Novi Sad: Matica srpska. 30,31.
Seder, S. (2015). Nemačke reči u srpskom jeziku. Fenster, XVI, 38.
Škarić, M.Đ. (1939). Život i običaji „Planinaca“, pod Fruškom Gorom. U Život i običaji narodni (56-57). Beograd: Srpska Kraljevska Akademija. Vols. Knjiga 24/1 62.
Wilhelm, J. (1961). Pannonia Verlag. Freilassing Bayern. In Donauschwäbische Beiträge. Freilassing, Bayern.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).