Registracija i prijava su obavezne ako želite da ovim putem ponudite rad za objavljivanje i proveravate njegov trenutni status u procesu recenzije i uređivanja.

Uslovi za prijavu rukopisa

U postupku prijavljivanja rukopisa, autor je dužan da potvrdi da rukopis zadovoljava dole navedene uslove za objavljivanje. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, prijavljeni rukopis može biti odbijen.
  • Prijavljeni prilog nije prethodno objavljivan, niti se nalazi u procesu odlučivanja za objavljivanje u nekom drugom časopisu. U suprotnom, detaljno obrazloženje navodi se pod "Komentari uredniku".
  • Datoteka koja sadrži rad je u Microsoft Word ili RTF formatu.
  • URL adrese za Internet reference su priložene.
  • Tekst je dat u jednostrukom razmaku; korišćen je font veličine 11; za isticanje je korišćen kurziv (italika), a ne podvlačenje (sem eventualno za URL adrese).
  • Ilustracije, slike i tabele su smeštene na odgovarajućim mestima u tekstu, a ne kao prilog na njegovom kraju; citirana literatura je data u posebnom odeljku na kraju rada (pa i onda kada se navodi u fus-notama).
  • Tekst ispunjava stilske i bibliografske zahteve navedene u Uputstva autorima, koji se nalaze u rubrici "Info"."
  • Poštovano je uputstvo Kako osigurati anonimnost recenzije (ako se prilog nudi za rubriku koja podleže recenziji).
  • Naveden je projekat MNTR u okviru koga je rad nastao (u dnu prve stranice članka).
  • Sažeci i ključne reči dati su na dva jezika (a) srpskom i (b) engleskom, odnosno izuzetno na nekom drugom svetskom jeziku ako se taj rasprostranjeno koristi u određenoj oblasti nauke.

Uputstvo autorima

UPUTSTVO ZA AUTORE O PISANJU RADOVA ZA ACTA HISTORIAE MEDICINAE STOMATOLOGIAE PHARMACIAE MEDICINAE VETERINARIAE

Acta historiae medicinae, stomatologiae, pharmaciae, medicinae veterinariae je časopis koji se bavi temama istorije zdravstvene kulture (medicine, farmacije, stomatologije i veterine), mentaliteta, privatnog života, urbane i ruralne svakodnevice i životnih uslova, strukture gradskih i seoskih naselja, istorijom demografije, granica (strukture, institucije, promet ljudi i robe, kretanje zaraza, regulacije i kršenje regulacija), zdravstvene deontologije kao i istorijom arhitekture i urbanizma u kontekstu istorije zdravstvene kulture i institucija. Časopis izdaje dve sveske godišnje, uz objavljivanje: izvornih naučnih članaka, preglednih naučnih članaka, kratkih naučnih članaka, prikaza i bibliografija.

Acta historiae medicinae, stomatologiae, pharmaciae, medicinae veterinariae objavljuje radove koji nisu ranije objavljivani. Mogu se prihvatiti i radovi in extenso koji su prethodno delimično izloženi na naučnom ili stručnom skupu. Prihvaćeni radovi objavljuju se po redosledu koji određuje uređivački odbor na predlog glavnog i odgovornog urednika.

Za objavljene radove se ne isplaćuje honorar, dok autori zadržavaju autorska prava nad objavljenim člancima, a izdavaču daju neekskluzivno pravo da članak objavi, da u slučaju daljeg korišćenja članka bude naveden kao njegov prvi izdavač, kao i da distribuira članak u svim oblicima i medijima.

Prispeli rukopis Uređivački odbor šalje recenzentima radi stručne procene. Acta Historiae je open access (CC BY) časopis, koji se recenzira prema external double blind peer review principu. Svaki rukopis evaluiraju dva nezavisna stručnjaka iz date oblasti. Autor rukopisa ne zna ko su recenzenti, niti recenzenti znaju ko je autor. Po prijemu rukopisa, uredništvo dostavlja recenzentima tekst koji ne sadrži podatke o autoru. Autori bi trebalo da vode računa da u samom tekstu ne navode informacije koje bi mogle da ukažu na njihova imena, institucije u kojima rade itd. Ukoliko recenzenti predlože izmene ili dopune, kopija recenzije se dostavlja autoru s molbom da unese tražene izmene u tekst rada ili da argumentovano obrazloži svoje neslaganje s primedbama recenzenta. Vremenski rok za ponovno dostavljanje rada je 4 nedelje od dana kada je recenziran rukopis manuskripta poslat autoru za korespodenciju elektronskim putem. Konačnu odluku o prihvatanju rada za štampu donosi glavni i odgovorni urednik.

 

Osnovna uputstva

Prihvaćeni radovi štampaju se na srpskom jeziku, engleskom jeziku ili dvojezično (srpski i engleski), uz obavezu autora da je sam odgovoran za prevod rada. Prednost prilikom objavljivanja imaju radovi na engleskom jeziku ili dvojezično.

Tekst rada kucati u programu za obradu teksta Word, latinicom, sa dvostrukim proredom, isključivo fontom Times New Roman i veličinom slova 12 tačaka (12 pt). Sve margine podesiti na 25 mm, veličinu stranice na format A4, a tekst kucati sa obostranim poravnanjem (justified) i uvlačenjem svakog pasusa za 10 mm, bez deljenja reči (hifenacije). Ne koristiti tabulatore i uzastopne prazne karaktere (space) radi poravnanja teksta, već alatke za kontrolu poravnanja na lenjiru i Toolbars. Posle svakog znaka interpunkcije staviti samo jedan prazan karakter. Ako se u tekstu koriste specijalni znaci (simboli), koristiti font Symbol. Stranice numerisati redom u okviru donje margine, počev od naslovne strane.

 

Naslovna strana. Na posebnoj, prvoj stranici rukopisa treba navesti sledeće:

a)      naslov rada bez skraćenica

b)      puna imena i prezimena autora (bez titula)

c)      pun (zvaničan) naziv ustanova u kojima autori rade, mesto i državu, redosledom koji odgovara redosledu autora (navesti sve afilijacije)

d)      email adresu jednog od autora radi korespondencije

e)      ukoliko je rad prethodno saopšten na nekom stručnom skupu, navesti zvaničan naziv skupa, mesto i vreme održavanja

f)       napomene i zahvalnice se navode u fusnoti na prvoj strani (vidi dole)

 

Kratak sadržaj rada: Uz originalni rad, saopštenje, pregled literature ili prikaz knjige, na posebnoj stranici treba priložiti apstrakt (kratak sadržaj rada) obima 200-300 reči (ne računaјući naslov, ime(na) autora, afiliјaciјe i ključne reči).

 

Ključne reči. Ispod kratkog sadržaja navesti ključne reči (od tri do šest). U izboru ključnih reči koristiti Medical Subject Headings – MeSH (https://meshb.nlm.nih.gov/search). U slučaju da je upotreba ključnih reči koje se ne nalaze u MeSH-u neophodna, potrebno je da ih autor posebno navede ispod ključnih reči, a iza oznake „Ne MeSH“ (Non MeSH na engleskom).

Ukoliko je rad napisan samo na srpskom jeziku, potrebno je priložiti kratak rezime na engleskom jeziku (Summary) sa ključnim rečima (Keywords).

 

Struktura rada. Svi podnaslovi se pišu boldovano malim slovima.

 

Originalni rad treba da bude organizovan prema shemi IMRAD (Introduction, Methods, Results and Discussion). Za deskriptivna naučna područja ovakva struktura nije obavezna.

Ostali rukopisi (saopštenja, izveštaji, prikaz knjiga, dopisi i komentari) nemaju posebno definisanu strukturu.

 

Obim rukopisa. Dozvoljeni obim celokupnog rukopisa rada – koji čine naslovna strana, kratak sadržaj, tekst rada, spisak literature, svi prilozi, odnosno potpisi za njih i legenda (tabele, slike, fotografije, grafici, sheme, crteži), kratak sadržaj na engleskom jeziku (ukoliko je rad na srpskom jeziku) – iznosi 50.000 karaktera sa razmacima (spaces) za originalni rad, saopštenje i pregledne radove. Dozvoljeni obim za radove iz ostalih rubrika iznosi 9.000 karaktera sa razmacima.

 

Tekst rukopisa. Prevod pojmova iz strane literature treba da bude u duhu srpskog jezika. Sve strane reči ili sintagme za koje postoji odgovarajuće ime u našem jeziku zameniti tim nazivom. Kada se skraćenice ili akronimi pojavljuju u tekstu, obavezno je kod prvog pojavljivanja u zagradi navesti pun naziv značenja skraćenice odnosno akronima.

 

Tabela (Table). Tabele se označavaju arapskim brojevima po redosledu navođenja u tekstu. Naziv tabele staviti iznad tabele. Tabele raditi isključivo u programu Word, kroz meni Table–Insert–Table, uz definisanje tačnog broja kolona i redova koji će činiti mrežu tabele. Desnim klikom na mišu – pomoću opcija Merge Cells i Split Cells – spajati, odnosno deliti ćelije. Koristiti font Times New Roman, veličina slova 12 pt, sa jednostrukim proredom i bez uvlačenja teksta. Korišćene skraćenice u tabeli treba objasniti u legendi ispod tabele.

 

Slike, fotografije, grafici (Image, photo picture, figure): Slike, fotografije i grafici se označavaju arapskim brojevima po redosledu navođenja u tekstu, sa nazivom na srpskom i engleskom jeziku. Nazive na srpskom i engleskom jeziku pisati ispod slike, fotografije ili grafika.

 

Napomene i zahvalnice. Navesti sve one koji su doprineli stvaranju rada, a ne ispunjavaju merila za autorstvo, kao što su osobe koje obezbeđuju tehničku pomoć, pomoć u pisanju rada ili rukovode odeljenjem koje obezbeđuje opštu podršku. Finansijska i materijalna pomoć, u obliku sponzorstva, stipendija, poklona, opreme, lekova i drugo, treba takođe da bude navedena. Ukoliko je rad deo diplomskog rada, magistarske teze, doktorske disertacije potrebno je i to naznačiti u fusnoti na prvoj strani. Ukoliko je rad urađen u okviru naučno-istraživačkog projekta, potrebno je navesti broj projekta kao i zvaničan naziv ustanove koja je finansirala istraživanje. Sve napomene i zahvalnice se navode u fusnoti na prvoj strani.

Literatura. Podaci o korišćenoj literaturi u tekstu označavaju se arapskim brojevima u uglastim zagradama – npr. [1, 2] i to onim redosledom kojim se pojavljuju u tekstu. Reference numerisati rednim arapskim brojevima prema redosledu navođenja u tekstu. Broj referenci ne bi trebalo da bude veći od 50. Reference se citiraju prema tzv. vankuverskim pravilima (Vankuverski stil), koja su zasnovana na formatima koja koriste National Library of Medicine i Index Medicus. Naslove časopisa skraćivati takođe prema načinu koji koristi Index Medicus. Za radove koji imaju do šest autora navesti sve autore, a za radove koji imaju više od šest autora navesti prva tri i et al.

 

Propratno pismo

Uz slanje rukopisa obavezno priložiti izjavu o autorstvu.

Takođe je potrebno dostaviti kopije svih dozvola za: reprodukovanje prethodno objavljenog materijala, upotrebu ilustracija i objavljivanje informacija o poznatim ljudima ili imenovanje ljudi koji su doprineli izradi rada.

 

Slanje rukopisa

Potrebno je da se registrujete na CEON stranici časopisa, a zatim predate rukopis putem obrasca sajta.

https://aseestant.ceon.rs/index.php/acthist/index

Za pomoć pogledajte dokumentaciju sajta ili nas kontaktirajte na vabramov@f.bg.ac.rs ili office@actahistorica.com

Izjava o privatnosti

Vaše ime i adresa e-pošte pod kojima ste se registrovali koristiće se isključivo u okviru ovog servisa i neće biti ustupani bilo kome, ni pod kojim uslovima.