Šta će Россия Сегодня u Srbiji?
Sažetak
Rad razmatra nastup ruskog državnog medijskog sistema kao prvi ozbiljan i direktan udar na globalni monopol zapadnih „slobodnih medija“, pre svega CNN i BBC. Utvrđuje se i da je Россия Сегодня najava pluralizacije medijsko propagandne realnosti u svetu duboke krize. Sve se više oseća i prisustvo kineske CCTV. Analizira se uloga globalnih elektronskih medija kao tzv. meke sile u sve zaoštrenijim sukobima velikih sila, kako će to uticati na demokratiju koja je postala svetski politički sistem te kako će ove tektonske promene uticati na javna mnjenja malih zemalja kao što je Srbija.
Ključne reči: manipulisanje, anti-CNN, propagandni model, princip publiciteta, balkanizacija, rat slika
.
Reference
Bajčeta, S. (2012). Al Jazeera kao akter u međunarodnom komuniciranje, CM: časopis za upravljanje komuniciranjem, 7(25): 31–44.
Bider, B. (2013). Putin’s Weapon in the War of Images. Spiegel Online. Posećeno 18. XII 2014. URL: http://www.spiegel.de/international/business/putin-fights-war-of-images-and-propaganda-with-russia-today-channel-e-916162.html.
Bider, B. (2013). Russia Today’s Editor-In-Chief:’The West Never Got Over the Cold War Stereotype. Spiegel Online. Posećeno 18. XII 2014. URL: http://www.spiegel.de/international/world/spiegel-interview-russia-today-editor-in-chief-margarita-simonyan-e-916356.html.
Bobio, N. (1990). Budućnost demokratije – odbrana pravila igre. Beograd: Filip Višnjić.
Вуковић, С. (2009) Етика западних медија. Сремски Карловци - Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Станојевића.
De Berg, H. (2007). Istraživačko novinarstvo. Beograd: Clio.
Debre, R. (2000) Uvod u mediologiju. Beograd: Clio.
Ellul, J. (1973). Propaganda – the Formations on Men’s Attitudes. New York: Vintage Books.
Habermas, J. (1999). Bestijalnost i humanost. Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja, 55(1): 102–106.
Herman, E., Mekčesni R. (2004). Globalni mediji. Beograd: Clio.
Јевтовић, З. (2000). Tоталитаризам и масмедији. Неготин-Београд: Студио Рас..
Johnston, C., Planket, J. (2014). Russia Today launches UN version in new soft power onslaught. The Guradian. Posećeno 18.XII 2014. URL: http://www.theguardian.com/media/2014/nov/02/russia-today-launch-uk-version-investigations-ofcom?CMP=ema_546
Mills, C. W. (1979). Bijeli ovratnik – američka srednja klasa. Zagreb: Naprijed.
Plunket, J. (2014). Kremlin-backed RT to launch UK TV news channel. The Guradian. Posećeno 18. XII 2014. URL: http://www.theguardian.com/media/2014/oct/28/kremlin-rt-uk-news-channel-russia-today.
Petraudin, F. (2014). RT: Russia Today’s six most memorable moments. The Guradian. Posećeno 18. XII 2014. URL: http://www.theguardian.com/media/2014/oct/30/rt-russia-todays-six-most-memorable-moments?CMP=ema_546.
Радичевић, Н. (2014) Клима неповерења. Политика. Posećeno 18. XII 2014. URL: http://www.politika.rs/rubrike/uvodnik/Klima-nepoverenja.sr.html.
Рељић, С. (2014). Криза медија и медији кризе. Београд: Службени гласник.
Томић, Н. (прир.) (1999). Сумрак Запада: изјаве светских интелектуалаца о убијању Југославије. Београд: Новости – Верзал Прес.
Зиновјев, А. (1999). Велика прекретница. Београд: Наш дом – L’age d’ Homme.
Autori zadržavaju autorska prava nad objavljenim člancima, a izdavaču daju neekskluzivno pravo da članak objavi, da u slučaju daljeg korišćenja članka bude naveden kao njegov prvi izdavač, kao i da distribuira članak u svim oblicima i medijima.
Licenciranje
Objavljeni članci distribuiraju se u skladu sa licencom Creative Commons Autorstvo - Deliti pod istim uslovima 4.0 International (CC BY-SA). Dopušteno je da se delo kopira i distribuira u svim medijima i formatima, da se prerađuje, menja i nadograđuje u bilo koje svrhe, uključujući i komercijalne, pod uslovom da se na pravilan način citiraju njegovi prvobitni autori, postavi link ka originalnoj licenci, naznači da li je delo izmenjeno i da se novo delo objavi pod istom licencom kao i originalno.
Korisnici su pri tome dužni da navedu pun bibliografski opis članka objavljenog u ovom časopisu (autori, naslov rada, naslov časopisa, volumen, sveska, paginacija), kao i njegovu DOI oznaku. U slučaju objavljivanja u elektronskoj formi takođe su dužni da postave HTML link, kako sa originalnim člankom objavljenim u časopisu CM: Communication and Media, tako i sa korišćenom licencom.
Autori mogu da stupaju u zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad prvobitno objavljen u ovom časopisu.
Politika samoarhiviranja
Autorima je dozvoljeno da objavljenu verziju rada deponuju u institucionalni ili tematski repozitorijum ili da je objave na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežama, kao što su ResearchGate, Academia.edu, itd.), na sajtu institucije u kojoj su zaposleni u bilo koje vreme nakon objavljivanja u časopisu.
Autori su obavezni da pritom navedu pun bibliografski opis članka objavljenog u ovom časopisu (autori, naslov rada, naslov časopisa, volumen, sveska, paginacija) i postave link, kako na DOI oznaku tog članka, tako i na korišćenu licencu.Autorima je dozvoljeno da objavljenu verziju rada deponuju u institucionalni ili tematski repozitorijum ili da je objave na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežama, kao što su ResearchGate, Academia.edu, itd.), na sajtu institucije u kojoj su zaposleni u bilo koje vreme nakon objavljivanja u časopisu.
Odricanje od odgovornosti
Stavovi izneti u objavljenim radovima ne izražavaju stavove urednika i članova redakcije časopisa. Autori preuzimaju pravnu i moralnu odgovornost za ideje iznete u svojim radovima. Izdavač neće snositi nikakvu odgovornost u slučaju ispostavljanja bilo kakvih zahteva za naknadu štete.