Fokus i područje delovanja

Glavne OBLASTI koje naučni časopis INDUSTRIJA pokriva su iz oblasti održive privrede sa fokusom na razvoj, resurse i blagostanje, a po JEL klasifikaciji deskriptori C-H, J, L, O i Q. INDUSTRIJA u principu ne prihvata radove iz oblasti opšte ekonomije i obrazovanja, istorije ekonomske misli, kao ni metodološke i heterodoksne pristupe.

Naročito su dobrodošli radovi koji u svom empirijskom delu pokrivaju više zemalja ili regione.

Recenzentski postupak

Svi radovi dostavljeni časopisu INDUSTRIJA za objavljivanje će prvo biti prosleđeni uredniku rubrike na ocenu. Samo radovi koji su pripremljeni u skladu sa uputstvom za autore i koji su u fokusu časopisa će biti prosleđeni na recenziranje.

Svi radovi koje su odobrili urednici rubrika su podložni dvostrukoj slepoj recenziji koja obezbeđuje nezavisno ocenjivanje kvaliteta radova i njihove relevantnosti za oblasti određene standardima INDUSTRIJE. Ako je rad prihvaćen od strane recenzenta, urednik obaveštava autore o njihovoj odluci i o potrebnim ispravkama.

Radovi koji su prošli recenzentski postupak i koji su prihvaćeni će biti objavljeni u nekom od narednih brojeva. Glavni i odogovorni urednik uvek zadržava pravo da odluči da ne želi da se neki rad objavi.

Vidljivost

Svi radovi objavljeni u časopisu INDUSTRIJA imaju otvoren pristup i dostupni su u on-line obliku od momenta prihvatanja za objavljivanje. Svi radovi su dostupni u sledećim indeksnim bazama i repozitorijumima:

Politika

Naučni časopis INDUSTRIJA objavljuje isključivo tekstove zasnovane na originalnim rezultatima istraživanja, sa jasnim doprinosom povećanju znanja i širenju novih informacija iz oblasti održivog ekonomskog razvoja. Obim originalnih naučnih radova ne treba da prelazi 30.000 karaktera (sa razmacima, bez apstrakta i referenci).

Pregledni članci su prihvatljivi samo od onih autora koji imaju prethodno objavljeno najmanje 5 radova iz oblasti koja se objašnjava. Obim ovakvih radova ne treba da prelazi 45.000 karaktera (sa razmacima, bez apstrakta i referenci).

Prijave radova se prihvataju isključivo na standardnom engleskom jeziku. Svi radovi se proveravaju na plagijarizam.

Svaki rad koji je prihvaćen za objavljivanje u časopisu INDUSTRIJA je vidljiv u formi „On-line First“ pre štampanja publikacije i biće dostupan za pretraživanje i citiranje preko dodeljenog DOI broja.

 

Etički kodeks

Objavljivanje članaka u časopisu INDUSTRIJA je proces koji podrazumeva poštovanje uobičajenih etičkih principa. Zbog toga je neophodno da se u formi kodeksa reguliše etičko ponašanje svih učesnika, uključujući autore, recenzente, urednike i izdavača. Ovaj etički kodeks se zasniva na dokumentu „COPE’s Best Practice Guidelines for Journal Editors“.

Opšte norme

Časopis INDUSTRIJA uvažava sva mišljenja i savete autora, čitalaca, recenzenata i članova redakcije časopisa sa ciljem poboljšanja kvaliteta. Sva raspoloživa tehnološka rešenja koja će obezbediti da sadržaj objavljenih radova bude u skladu sa etičkim principima će biti primenjena.

Autori

Svi prijavljeni radovi za časopis INDUSTRIJA moraju biti zasnovani na originalnom istraživanju. Objavljivanje radova koji su rezultat istog istraživanja u većem broju časopisa nije prihvatljivo. Prijavljivanje takvih članaka se tretira kao neetičko ponašanje i nije prihvatljivo.

Rezultati istraživanja treba da budu predstavljeni tako da omogućavaju analizu i sprovođenje postupka recenzije, kao i ponavljanje istraživanja u drugim radovima primenom opisane metodologije. Izuzeci su prihvatljivi u slučaju zaštite patenata ili slično, što eksplicitno treba biti navedeno.

Od autora se očekuje da izbegavaju selektivno iznošenje podataka sa namerom da se čitaoci obmanu ili navedu na željene zaključke. Autori moraju da se pridržavaju principa originalnosti u pisanju, a ukoliko su koristili delove rada drugih autora, to mora biti citirano na odgovarajući način. Svi citati se moraju navesti na kraju članka u referencama. Svaka vrsta plagijata je neprihvatljiva, a autori će biti pozvani da povuku rad za koji se utvrdi da je plagijat ili da isprave rezultate, ukoliko je to moguće.

Očekuje se da u listi autora prijavljenog članka budu uključeni svi i samo oni autori koji su značajno doprineli istraživanju i kreiranju rada.

Recenzenti

Od recenzenata su očekuje da prijave potencijalni sukob interesa pre nego što pristanu da recenziraju rad.

INDUSTRIJA podstiče recenzente da daju komentare o svim etičkim pitanjima, kao i mogućim propustima u istraživanju, kao na primer u neodgovarajućem dizajnu istraživanja ili nedovoljnom broju detalja o primenjenoj metodologiji.

Recenzenti moraju da pristupe radu bez ikakvog spoljnog uticaja i da budu objektivni. Svi recenzenti koji u kontinuitetu dostavljaju neobjektivne ili loše recenzije, kao i oni koji se ne pridržavaju rokova će biti uklonjeni sa liste recenzenata.

Recenzenti se pozivaju da preporuče nove recenzente urednicima.

Urednici

Urednici časopisa INDUSTRIJA su odgovorni za donošenje odluke koji od članaka u časopisu će biti objavljen. Urednici trebaju blagovremeno i nepristrasno da daju mišljenje o svim prijavljenim radovima. Ni jedna odluka urednika ne sme biti pod uticajem verskog opredeljenja, pola, nacionalnosti, rase i političke orijentacije autora. Neophodno je izbegavati sve okolnosti koje mogu da dovedu do sukoba interesa.

Informacije o prijavljenom članku i njegovoj sadržini se u procesu odlučivanja ne smeju dostaviti nikome osim autorima i recenzentima. U posebnim slučajevima urednik može konsultovati svoje savetnike i izdavača, ako je tema rada interdisciplinarna ili ima direktan ili indirektan uticaj na izdavača.

Ukoliko urednici dobiju ubedljive dokaze da sadržaj objavljenog rada nije u skladu sa etičkim kodeksom, u obavezi su da objave ispravke rada ili da rad povuku, ukoliko je to moguće uz saglasnost autora.

Izdavač

Izdavač će pružiti svaku vrstu pomoći da se uvedu sistemi za otkrivanje falsifikovanih i fabrikovanih podataka.

Izdavač će obezbediti pomoć autorima kojima su prekršena autorska prava ili koji su bili žrtve plagijata.

Izdavač će promovisati takvu politiku da komercijalizacija  neće uticati na odluke urednika.

Istorija časopisa

INDUSTRIJA je vodeći časopis nacionalnog značaja verifikovan posebnom odlukom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (kategorija M51) u oblasti društvenih nauka – ekonomija. Objavljuje se kvartalno od 1973. godine.

MISIJA naučnog časopisa INDUSTRIJA ja da bude izvor informacija zasnovan na ekonomskim, poslovnim, menadžment, kao i istraživanjima iz oblasti industrijskog inženjeringa sa posebnim naglaskom na zemlje Centralne i Istočne Evrope.

VIZIJA redakcije i izdavača je da razvija INDUSTRIJU kao časopis sa visokim uticajem i sa profesionalno pripremljenim radovima, čiji će međunarodni značaj biti u stalnom porastu, a sa CILJEM da se uključi na SCI listu u narednim godinama.

Glavne OBLASTI koje naučni časopis INDUSTRIJA pokriva po JEL klasifikaciji uključuju industrijsku organizaciju, ekonomski razvoj, tehnološke promene i rast, kao i poslovnu administraciju i poslovnu ekonomiju uključujući marketing i računovodstvo (JEL deskriptori C-R).

Od 01.03.2013. godine PRIJAVA RADOVA se vrši isključivo elektronski preko strane za elektronsko uređivanje časopisa ASEESTANT http://aseestant.ceon.rs/index.php/industrija/. Osnovna uputstva za korišćenje ASEESTANTA se mogu naći na dole postavljenim linkovima, ali ohrabrujemo autore da sami prođu proces registracije na ASEESTANT pošto je softverska aplikacija prilagođena korisnicima. Prijave radova putem e-maila ili štampane prijave se ne prihvataju, a autori će se usmeriti na prijavu putem ASEESTANT-a.