Antifosfolipidna antitela kod zdravih sredovečnih stanovnika Srbije: preliminarni rezultati

  • Mirjana Becarevic Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet, Katedra za farmaciju
  • Snežana Jovičić
  • Svetlana Ignjatović
  • Duško Mirković

Sažetak


Uvod: Analiza prevalentnosti IgG i IgM izotipa antikardiolipinskih (aCL) i anti- β2glikoprotein I (aβ2gpI) At kod zdravih sredovečnih stanovnika Srbije je bila glavni cilj naše studije. Dodatno, analizirali smo potencijalnu povezanost gore-navedenih At sa serumskim proteinima i lipidima/lipoproteinima.

Metode: 40 zdravih ispitanika je bilo uključeno u našu studiju. Gojaznost (BMI ≥ 30 kg/m2) je uočena kod 8/40 (20%) osoba. Titri analiziranih antitela su utvrđivani ELISA testom.

Rezultati: Prevalentnost IgG i IgM aβ2gpIAt je bila 5% i 12.5%, redom, dok je prevalentnost IgM aCL bila 10%. Nivoi IgG aβ2gpI At su se značajno razlikovali između ispitanika sa i bez hipertrigliceridemije (Mann-Whitney, P = 0.014). Značajne razlike u hsCRP koncentracijama uočene su između osoba sa povišenim nivoima IgM aCL At i onih sa referentim vrednostima (Mann-Whitney, P = 0.028).

Zaključak: Dislipidemija i BMI ≥30 su bili povezani sa aPL At uprkos njihovoj niskoj prevalentnosti, i zato korekcija BMI i lipidnog statusa bi bila korisna u redukciji ili eliminaciji predispozirajućih faktora koji mogu da izazovu trombotički događaj kod inače zdravih sredovečnih ispitanika. Obimnije nacionalne studije su neophodne da bi potvrdile naše nalaze.

Objavljeno
2022/01/27
Rubrika
Original paper