Fokus i područje delovanja

Časopis Pesticidi i fitomedicina (Pesticides and Phytomedicine) objavljuje naučne radove iz oblasti: toksikologije i ekotoksikologije pesticida; fitopatologije; primenjene entomologije i zoologije; herbologije; zaštite bilja i prehrambenih proizvoda; primene pesticida u komunalnoj higijeni i javnom zdravstvu.

Časopis Pesticidi i fitomedicina (Pesticides and Phytomedicine) predstavlja nastavak publikacije Pesticidi, koja je pod tim imenom izlazila u periodu 1986-2003.

Radovi se objavljuju isključivo na engleskom jeziku, sa rezimeom na engleskom i srpskom.

Od 2020. godine, časopis izlazi četvoromesečno (tri broja godišnje).

Od 2021. godine, časopis Pesticidi i fitomedicina (Pesticides and Phytomedicine) objavljuje sveske samo u elektronskom obliku, bez štampane verzije. Osnovne platforme na kojima se postavljaju sadržaji časopisa su: Scindeks (http://scindeks.ceon.rs/journaldetails.aspx?issn=1820-3949) i zvanični veb sajt izdavača (http://www.pesting.org.rs/).

 

 

Recenzentski postupak

Radovi prijavljeni za objavljivanje u časopisu Pesticidi i fitomedicina / Pesticides and Phytomedicine podležu stručnoj recenziji. Časopis u postupku recenzije koristi sistem obostrane anonimnosti (double blind) za sve radove. Za svaki rad se obezbeđuje najmanje jedna, a po mogućstvu dve recenzije. Recenzenti obavljaju svoju savetodavnu ulogu nezavisno jedan od drugog i uz punu međusobnu anonimnost. Recezenti se biraju isključivo na osnovu stepena stručnosti za ocenjivanje radova. Časopis ne prihvata preporuke za izbor recenzenata od strane autora radova.

Recenzija pomaže glavnom i odgovornom uredniku  pri donošenju odluke da li da prihvati ili odbije ponuđeni rukopis. Sa druge strane, recenzija treba da pomogne autorima da unaprede kvalitet svog rada.

Recenzenti ocenjuju kvalitet rukopisa u pogledu saglasnosti sa profilom časopisa, relevantnosti istraživane teme i primenjenih metoda, originalnosti i naučne zasnovanosti informacija koje su predstavljene u rukopisu, kao i u pogledu stila izlaganja i naučnog aparata.

Otvoreni pristup

Ovaj časopis objavljuje radove u režimu otvorenog pristupa pod licencom CC BY-SA i bez dodatnih tropkova. Korisnici mogu da čitaju, preuzimaju, kopiraju, razmenjuju i pretražuju sadržaj, kao i da uspostavljaju HTML linkove bez prethodnog odobrenja autora ili izdavača.

Pravo na korišćenje sadržaja časopisa bez posebnih odobrenja ne oslobađa korisnike obaveze da časopis navode kao izvor sadržaja i to na način opisan u Licensing.

 

Sponsors

Suizdavač Društvo za zaštitu bilja Srbije

Izvori podrške

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije

 

Istorijat

Časopis „Pesticidi i fitomedicina“, naučni časopis Društva za zaštitu bilja Srbije, osnovan je 1986. godine pod nazivom „Pesticidi - Jugoslovenski časopis za pitanja proizvodnje, prometa i primene pesticida“. Časopis „Pesticidi“ osnovali su preduzeće „Privredni pregled“ (kao izdavač), prof. dr Radojica Kljajić i njegovi saradnici sa Katedre za pesticide Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, i dr Ilija Perić i dr Neško Nešković iz Instituta za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd. Časopis je osnovan sa zadatkom da publikuje originalne radove domaćih i stranih autora iz oblasti proizvodnje, prometa i primene pesticida, normativne regulative, zaštite čoveka, hrane i životne sredine, obrazovanja kadrova, odbrambenih aspekata proučavanja i primene pesticida.

Prvi glavni i odgovorni urednik časopisa bio je prof. dr Radojica Kljajić, a u sastav prvog Redakcionog odbora ušli su (pored prof. Kljajića) dr Milomir Kuzmanović, dr Dušan Đurić, Novica Mitić, Toma Pavlović, dr Branko Delević, dr Mileta Živanović, dr Neško Nešković, Miloje Andrić i Franjo Čoha.

Prvi volumen sadržao je četiri broja i tu dinamiku izlaženja časopis je zadržao i do danas.



Posle smrti profesora Kljajića (30. marta 1987. godine) funkciju glavnog i odgovornog urednika časopisa preuzeo je dr Neško Nešković, naučni savetnik Instituta za pesticide i zaštitu životne sredine. Ovu funkciju dr Nešković je obavljao punih 20 godina, sve do odlaska u penziju 2007. godine. Pod njegovim uredništvom pojavila su se tri preostala broja za 1987. godinu i objavljeno je još 80 brojeva časopisa u volumenima 3-22. U ovom periodu, časopis „Pesticidi“ je doživeo značajne statusne, organizacione i tehničke promene, čiji je rezultat bio unapređivanje kvaliteta i povećanje rejtinga čaospisa.

Redakcija časopisa dobilaje međunarodni karakter sredinom 1990-tihkada su u njen sastavušli ugledni naučni radnici iz Japana, Čehoslovačke, Velike Britanije, Danske, Turske i SAD. Počevši od prvog broja u 1992. godini časopis „Pesticidi“ počinje da izlazi sa podnaslovom „Jugoslovenski naučni časopis“, a Društvo za zaštitu bilja Srbije postaje suizdavač časopisa.



Od 2004. godine(volumen 19) časopis počinje da izlazi pod nazivom „Pesticidi i fitomedicina“ Koncepcija časopisa je promenjena otvaranjem mogućnosti za objavljivanje radova iz cele naučne oblasti zaštita bilja/fitomedicina, uz značajno poboljšanje kvaliteta štampe i tehničke opremljenosti. Uvedene su i funkcije urednika oblasti koje počinju da obavljaju dr Ilija Perić (za oblast Pesticidi), dr Radoslava Spasić (za oblast Štetočine bilja), dr Radivoje Jevtić (za oblast Bolesti bilja) i dr Sava Vrbničanin (za oblast Korovi).

U drugom broju za 2005. godinu prvi put se pojavljuje podnaslov „Naučni časopis Društva za zaštitu bilja Srbije“. Od 2006. godine (volumen 21), izdavači časopisa postaju Institut za pesticide i zaštitu životne sredine i Društvo za zaštitu bilja. Odlaskom u penziju dr Neška Neškovića krajem 2007. godine, za glavnog i odgovornog urednika časopisa imenovan je dr Dejan Marčić, koji je od 2005. godine obavljao funkciju zamenika glavnog i odgovornog urednika.



Izdavanje časopisa „Pesticidi i fitomedicina“ usklađeno je sa Aktom o uređivanju naučnih časopisa, donetim od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja u julu 2009. godine, kojim se uređuje opremanje časopisa u celini i članaka u njemu, kao i utvrđuje sadržaj dokumentacije koja se koristi u uređivačkom radu. Poslednjih pet godina časopis je znatno poboljšao svoju globalnu vidljivost i uticajnost. Krajem 2009. godine potpisan je ugovor sa Narodnom bibliotekom Srbije o pristupanju časopisa sistemu dodele DOI (Digital Object Identifier) brojeva objavljenim radovima. Početkom 2010. godine, časopis je uključen u DOAJ (Directory of Open Access Journals), čime je omogućen slobodan elektronski pristup celim radovima, počev od trećeg broja iz2006. godine (volumen 21). Sa prvim brojem u 2012. godini (volumen 27) časopis objavljuje radove isključivo na engleskom jeziku. Iste godine, časopis se uključio u ASEESTANT, sistem za onlajn uređivanje i publikovanje časopisa, koji podržava sve aktivnosti upravljanja uređivanjem, od kreiranja stranice, preko prijavljivanja rukopisa, praćenja recenzentskog procesa, vođenja administracije i čuvanja evidencije, do donošenja konačnih uredničkih odluka i publikovanja svezaka na sopstvenoj veb stranici. Ovaj sistem omogućava integraciju radova u sistem unakrsnog referisanja (CrossRef, DOI) i prevenciju plagijarizma (CrossCheck).Krajem 2012. godine, časopis je potpisao i ugovor o uključivanju u bazu podataka EBSCO.

Zahvaljujući ovim poboljšanjima, podignut je kvalitet obajvljneih radova i povećan udeo radova autora iz inostranstva. U zvaničnim kategorizacijama domaćih naučnih časopisa koje Ministarstvo prosvete i nauke objavljuje od 2009. godine, „Pesticidi i fitomedicina“ su bili u kategoriji M51 (vodeći časopis nacionalnog značaja) 2009, 2010 i 2012. godine i u kategoriji M24 (časopis međunarodnog značaja verifikovan posebnom odlukom) 2011. i 2013. godine. Na taj način potvrđena je vodeća uloga časopisa u naučnoj oblasti zaštita bilja/fitomedicina.