Analiza hoda kod bolesnika sa hroničnom povredom prednjih ukrštenih ligamenata
Sažetak
Povrede prednjeg ukrštenog ligamenta (ACL) se relativno često javljaju kod mladih sportista i često zahtevaju hiruršku intervenciju. Svrha rekonstrukcije ACL - a je da se postigne stabilnost u čitavom opsegu kretanja kolena i da se uspostavi normalan obrazac hoda.
U ovoj studiji ispitano je 19 odraslih muškaraca. Pacijenti su se kretali duž putanje kretanja sopstvenom brzinom. Krive kretanja su dobijene na osnovu kinematskih podataka skupljenih korišćenjem OptiTrack sistema sa šest infracrvenih kamera. Anteriorno posteriorna translacija tibie, kao vodeći pataloški parametar, je indirektno određena praćenjem razlike u dužini rastojanja između markera pozicioniranih na latelarnoj epikondili femura i na tuberozitosu tibie, u prostoru i u sagitalnoj ravni. Takođe, ugao interno eksterne rotacije je praćen korišćenjem gradijenta tangente krive kretanja.
Anteriorno posteriorna translacija tibie i interno eksterna rotacija se značajno razlikuju nakon rekonstruktivne operacije prednjeg ukrštenog ligamenta upoređujući sa preoperativnim merenjima. Preoperativna merenja uključuju maksimalne vrednosti AP translacije i IE rotacije u ranoj fazi ciklusa hoda. Povećanje vrednosti AP translacije i IE rotacije mogu dovesti do degenerativnog procesa na hrskavici.
Rezultati dobijeni u ovom istraživanju omogućavaju precizniju dijagnozu ligamentarne nestabilnosti kolena pružajući relevantne pokazatelje za tip lečenja.