Odnos filozofije i sociologije u svetlu fenomenološke filozofije Morisa Merlo-Pontija
Sažetak
U ovom radu autor se, u kontekstu fenomenološke filozofije Morisa Merlo-Pontija, bavi sledećim pitanjima: zašto su dve, po problemima srodne discipline, filozofija i sociologija, postale, u velikoj meri, udaljene i čak suprotstavljene? Da li je između sociologije, koja je u Merlo-Pontijevo vreme dominantno pozitivistička, i fenomenološke i egzistencijalističke filozofije, moguće uspostaviti plodan dijalog? Da li promena načina na koji se postavljaju problemi o društvu može pomoći da se premosti ponor koji postoji između „apsolutno samodovoljne“ filozofije i sociologije, koja, bez svesti o svojim teorijskim pretpostavkama, „samo sakuplja činjenice“? Mogu li se fundamentalni sociološki pojmovi – društvena činjenica, uloga, kultura, institucije... – redefinisati tako da postanu predmet filozofskih analiza, a u isto vreme da revitalizuju filozofske slojeve same sociologije?
Jedno od mogućih rešenja za prevazilaženje neprirodne razdvojenosti ove dve discipline, jeste da osvestimo i osvetlimo zajedničke temelje, jer filozof misli i o naučnim činjenicama, kao što sociolog svaki put kada preispituje pojmovnu mrežu kojom pokušava da obuhvati društvene činjenice, kada se vraća živim izvorima svog znanja – filozofira. Pored analize odnosa sociologije i filozofije, istaknut je i način na koji pozitivistička i fenomenološka metoda vide i razumevaju njihov međusobni odnos.
Reference
Durkheim, E. (1897). Le suicide. Paris: Felix Alcan.
Durkheim, E. (1924). Sociologie et philosophie. Paris: Felix Alcan.
Husserl, Е. (1975). Cartesian Meditations I. Zagreb: Izvori i tokovi. [In Serbian]
Kolakowski, L. (1972). Positivist Philosophy. Beograd: Prosveta. [In Serbian]
Merleau-Ponty, M. (1945). La Phénoménologie de la perception. Paris: Gallimard.
Merleau-Ponty, М. (1984). Structure of Behaviour. Beograd: Nolit. [In Serbian]
Merleau-Ponty, М. (2009). In Praise of Philosophy and Other Essays. Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića. [In Serbian]
Sartre, J-P. (1943). L’Être et le Néant. Paris: Gallimard.
Schütz, А. (1998). Éléments de sociologie phénoménologique. France: Logiques sociales.
Spurling, L. (2014). Phenomenology and the social world. London: Routledge.