EDUKACIJA ZA RAD U VELNES TURIZMU – STUDIJA SLUČAJA
Sažetak
Popularizacija putovanja koja za motiv imaju prevenciju bolesti svojstvenih modernom čoveku rezultirala je izuzetno dinamičnim razvojem velnes turizma u celom svetu. Kao jedan od najbrže rastućih segmenata turističke industrije, velnes turizam dostiže za gotovo 50% višu godišnju stopu rasta od očekivane stope rasta celokupne svetske turističke ekonomije. Kao uslužna delatnost u kojoj ljudski faktor igra najvažniju ulogu, velnes industrija iz godine u godinu otvora veliki broj novih radnih mesta. Međutim, kako bi ta radna mesta bila popunjena adekvatno obučenim i motivisanim kadrovima, neophodno je sprovesti određene izmene u obrazovnim sistemima, kako na nivou formalnog obrazovanja, tako i u obasti neformalne edukacije.
Na koji način se edukacija kadrova za rad u velnes industriji trenutno vrši u Srbiji i Sloveniji, i šta je u toj sferi neophodno promeniti da bi ove dve države bile konkurentne na svetskom velnes tržištu, uzeto je za cilj istraživanja sporovedenog u okviru međunarodnog projekta bilateralne prekogranične saradnje dva fakulteta sa sedištima u Novom Sadu i Brežicama.
Rezultati studije upućuju na to da je praksa velnes turizma daleko otvorenija za inovacije u odnosu na obrazovne institucije i da je, u cilju kvalitetne pripreme mladih za zapošljavanje, neophodno uspostavljanje prisnije saradnje fakulteta sa liderima u spa i velnes turizmu.
Reference
Global Spa & Wellness Summit LLC. (2014). Spa Management Workforce & Education: Addressing Market Gaps. Global Wellness Institute.
Global Wellness Institute. (2013). The Global Wellness Tourism Economy. Miami: Global Wellness Institute.
Global Wellness Institute. (2015). The Global Wellness Tourism Economy. Miami: Global Wellness Institute.
Global Wellness Institute. (2017). Global Wellness Economy Monitor. Miami: Global Wellness Institute.
Gustavo, N. (2010). A 21st-Century Approach to Health Tourism Spas: The Case of Portugal [Special section]. Journal of Hospitality and Tourism Management, 17, 127–135.
Mišković, I. (2013, May 24). Bookiraj.com. Preuzeto sa Bookiraj.com: http://www.bookiraj.com/2013/05/terme-olimje-slovenija
/#more-7466
Smith, M., & Puczkó, L. (2008). Health and wellness tourism. Elsevier Ltd.
Terme-Olimia, (2018). Wellness-zdravlje. Preuzeto 05 25, 2018 sa Terme-olimia: http://www.terme-olimia.com/rs/wellness-zdravlje/se-17951
Tomka, D., Cvetičanin, P., Jegdić, V., Marković, J., Radenković Šošić, B., Zubanov, V., … Tomka, G. (2015). Kreiranje predloga politike zapošljavanja i radnog angažovanja u turizmu. Novi Sad: Fakultet za sport i turizam.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).