Кнежевски двор Обреновића у Пожаревцу
Sažetak
Мапирање Пожаревца као истакнутог националног топоса извршено је за време кнеза Милоша, али је имало своју предисторију и епски контекст као кључна тачка браничевског региона. Бунтовни карактер становништва, борбена спремност и стратешки положај обележили су овај град и подарили му још од средњег века симболичну вредност места херојске борбе и отпора. Период Српске револуције донеће овом, у то време, невеликом месту огромну славу, а посебно место у патриотској мапи Пожаревац задобија 1815. године када се показао одсудном тачком херојске борбе за ослобођење под устаничким барјаком Кнеза Милоша, након чега улази у састав Кнежевине Србије. Будући да је у Абдулиној буни и буни Милоја Ђака, Пожаревац имао пресудан значај, кнез Милош доноси одлуку да интервенише и успостави јаче присуство власти у овом граду поготово што је Пожаревац представљао најнасељенију нахију Београдског пашалука и био важан град за трговачке послове које је Кнез Милош обављао преко Дунава. То је веома брзо и учињено хитром изградњом дворског комплекса 1825. године, пресељењем његове породице, те одмах потом активнијим владарским манифестовањем и преношењем бројних државних послова и институција у Пожаревац. Изградњом комплекса у Пожаревцу, Кнез Милош је успоставио другу престоницу. Пожаревачки комплекс сачињавали су: Кнежев конак, Кнегињин конак, касарна, коначић за кнежевиће, зграда за дворске службенике, писаре и послугу, зграда за момке, кухиња, барутана, благајникова кућа и мензулана. Упркос структуралној једноставности, кнежевски комплекс у Пожаревцу функционисао је као снажни симбол владарске моћи и место легитимизације власти Кнеза Милоша у оквирима развијеног система политике репрезентације. Смештањем владарског двора у средишту Пожаревца, овај град се развио постајући политичко и економско средиште Кнежевине и моћан династички топос династије Обреновић.
Reference
Вујић, Ј. (1901). Путешествије по Сербији, I. Београд: Српска књижевна задруга.
Вујовић, Б. (1986). Уметност обновљене Србије 1791–1848. Београд: Просвета: Републички завод за заштиту споменика културе.
Гавриловић, М. (1908). Милош Обреновић, I–III. Београд: Задужбина Илије М. Коларца.
Каниц, Ф. (1985). Србија, земља и становништво од римског доба до краја XIX века, I–II. Београд: Српска књижевна задруга, Рад.
Коларић, М. (1959). Грађевине и грађевинари Србије од 1790–1839. године. Београд: ЗМПСУ 1.
Лазић, М. (2010). Саборна црква у Пожаревцу у светлости архивских извора. Саборност, 4, 273–310.
Лазић, М. (2011). Црква и двор у Пожаревцу као идеолошки центри владарске репрезентације кнеза Милоша. In: М. Ђорђевић (Ed.), Viminacium: Зборник радова Народног музеја у Пожаревцу, 16 (135–167). Народни музеј у Пожаревцу.
Манојловић, М. (2005). Пожаревац од турске касабе до српске вароши: 1804–1858. Пожаревац: Народни музеј.
Манојловић, М. (2011). Кнежев конак (двор) и породица у Пожаревцу. In: M. Манојловић (Ed.), Двор и породица Књаза Милоша у Пожаревцу 1825–1839: Зборник докумената, 1 (153–178). Пожаревац: Историјски архив.
Милићевић, М. Ђ. (1876). Кнежевина Србија. Београд: Државнa штампаријa.
Милићевић, М. Ђ. (1888). Поменик знаменитих људи у србскога народа новијега доба. Београд: Српскa краљевскa штампаријa.
Detalji u vezi sa uređivačkom politikom, uključujući i autorska prava, dostupni su na sajtu SCIndeks.
http://scindeks.ceon.rs/journalDetails.aspx?issn=0354-3293