МЕРЕ ТАЈНОГ ПРИКУПЉАЊА ПОДАТАКА СЛУЖБИ БЕЗБЕДНОСТИ – УПОРЕДНОПРАВНИ ПРИКАЗ

  • Vladan M Mirković Asistent na predmetu Sistem bezbednosti Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak


Службе безбедности као специјализовани државни органи представљају важан део сваког система националне безбедности и као такве сносе део одговорност за остваривање свеукупне безбедности. У вршењу послова и задатака овлашћене су да примењују различите мере и методе, од којих су најефикасније мере тајног прикупљања података. Иако ефикасне, њихово нормирање и примена је увек осетљивог карактера, с обзиром на то да је реч о мерама којима се у већој или мањој мери одступа од гарантованих људских права, пре свих права на приватност и права на тајност комуникације. Након напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. године, „рат против тероризма“ и уопште активности на остваривању националне безбедности обележиле су често кршење људских права под изговором заштите јавног интереса и националне безбедности. У циљу да се мере и активности на остваривању националне безбедности не претворе и саме у тероризам и државни терор, Савет Европе и Европска унија усвојли су одређена правила којих државе чланице треба да се придржавају приликом нормирања и примене мера тајног прикупљања података како би се остварио важан циљ – поштовање стандарда правне државе и владавине права, чиме се подједнако штити јавни и приватни интерес. Анализа мера тајног прикупљања података које служби безбедности предузимају у превентивне сврхе у овом раду обухвата законска решења у Словенији, Хрватској, Босни и Херцеговини и Црној Гори.

Reference

Богољуб Милосављевић, "Овлашћење полиције и других државних органа за тајно прикупљање података – домаћи прописи и европски стандарди", у Демократски надзор над применом посебних овлашћења (ур. Мирослав Хаџић и Предраг Петровић), Центар за цивилно војне односе, Београд 2008, 59-75.

Љубомир Стајић, Основи система безбедности са основама истраживања безбедносних појава, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад 2015.

Handbook on European data protection law, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2014, https://rm.coe.int/16806ae653 28. септембар 2017.

The Charter of Fundamental Rights of the EU, Article 52, Scope and interpretation of rights and principles, https://rm.coe.int/16806ae653 28. септембар 2017.

Радојица Лазић "Судска контрола законитости у раду служби безбедности Србији", Зборник радова Правног факултета у Новом Саду 1/2015, Нови Сад 2015.

Татјана Лукић, "Информације (обавештења) служби безбедности као доказ у кривичном поступку", Зборник радова Правног факултета у Новом Саду 1/2011, Нови Сад 2011.

Zakon o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji – uradno prečiščeno besedilo – ZSOVA-UPB2, Uradni list RS, 81/06.

Zakon o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske – ZSOS, Narodne novine, br. 79/06, 105/06.

Закон о Обавјештајно-безбједносној агенцији Босне и Херцеговине – ЗОБА, Службени гласник БиХ, бр. 12/04, 20/04, 56/06, 32/07, 12/09.

Закон о Агенцији за националну безбједност – ЗАНБ, Службени лист РЦГ, бр. 28/05, Службени лист Црне Горе, бр. 86/09, 20/11.

Objavljeno
2017/12/25
Rubrika
Pregledni rad