Овлашћења јавног бележника у брачним/партнерским односима

  • Gordana Kovaček Stanić Faculty of Law Novi Sad

Sažetak


У правни систем Србије недавно је поново  уведена  професија јавног бележништва, Законом о јавном бележништву 2011. године. Јавни бележници или нотари постојали су у предратној Србији, док после II светског рата њихово постојање није било регулисано. У овом чланку се разматрају питања овлашћења јавног бележника у брачним и партнерским односима који проистичу из ванбрачне заједнице. Јавни бележник има овлашћења у имовинским и  лично-имовинским односима.

Када се ради о имовинским односима, по Закону о јавном бележништву предвиђено је да се у облику јавнобележничког записа сачињавају споразуми о деоби заједничке имовине супружника или ванбрачних партнера, те уговори о имовинским односима између супружника, односно ванбрачних партнера. Када се ради о лично-имовинским односима, односно издржавању између супружника и ванбрачних партнера, јавни бележник је овлашћен да саставља споразуме о законском издржавању. Важно је нагласити да одрицање од права на издржавање у домаћем праву нема правно дејство.

 

Reference

Гордана Ковачек-Станић, Уговори о брачном имовинском режиму у упоредном породичном праву, Правни живот 9/ I, 2000, Београд.

Бојан Пајтић, Уговори брачних другова у европским законодавствима и српском праву, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 2010, Вол. 44, 3.

David Bradley, Politics, Culture and Family Law in Finland: Comparative Approaches to the Institution of Marriage, International Journal of Law, Policy and the Family 12, 1998, Oxford, 288-304.

Лазар Марковић, Грађанско право ИИ – Породично право, Београд, Геца Кон, 1920

Гордана Ковачек-Станић, Породично право: партнерско, дечје и старатељско право, 2009, Нови Сад, Правни факултет - Центар за издавачку делатност.

Олга Цвејић-Јанчић, Породично право I – Брачно право, Нови Сад, Правни факултет - Центар за издавачку делатност, 1998,

Objavljeno
2012/12/10
Rubrika
Originalni naučni rad