УСТАВНИ ПОЛОЖАЈ ВЛАДЕ МАЂАРСКЕ И ВЛАДЕ СРБИЈЕ
Sažetak
У парламентарним системима који почивају на демократском уставном поретку (са демократским изборима, на пример) истакнут је положај владе. Влада је водећи политички орган у тим државама. По таквом положају владе уставни системи Мађарске и Србије нису изузеци јер њиховим владама устав даје прворазредну улогу у вођењу земље. То је једна од сличности положаја влада у Мађарској и у Србије. Али посматрајући конкретне уставне одредбе о надлежностима, о односу са председником републике и са парламентом, налазе се и многе конкретне разлике. Те различитости уставних норми не сметају закључку да су обе владе практично надређене парламенту све док имају парламентарну већину. То је, уосталом, карактеристика свих парламентарних система. Друга особеност битна за положај владе је њен однос са шефом државе који је нека врста практичне конкуренције за превласт у извршној власти. За оцену тог односа битна је свака поједина уставна одредба и степен њене остваривости јер су оне разрада и продужетак опште формулације да је влада носилац извршне власти.
Кључне речи: Влада. - Устав.- Мађарска.- Република Србија.
Reference
I. Pogany, „Constitutional Reform in Central and Eastern Europe: Hungary’s Transition to Democracy“, International and Comparative Law Quarterly, Vol. 42, Cambridge 1993, http://heinonline.org/HOL/COWShow?collection=cow&cow_id=194.
L. Csink, B. Shanda, A. Sz. Varga, The Basic Law of Hungary, The First Commentary, Dublin 2012.
N. Chronowski, T. Drinoczi, T. Takacs, Governmental Systems of Central and Eastern European States, Warszawa 2011.
G. Halmai, „The reform of constitutional law in Hungary after transition”, Legal studies, Vol. 18, Bristol 1998.
J-C. Collliard, Les regime parlamentaires contemporains, Paris 1978.
Р. Марковић, Уставно право, Београд 2011.
М. Пајванчић, „Динамичке компетенције државне власти“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 1-2/2007
И. Пејић, „Органи у законодавном поступку: влада, парламент (одбор и пленум), председник републике“, Унапређивање квалитета законодавног поступка у Народној скупштини, Београд 2010.
Устав Републике Србије од 1990.
Устав Републике Србије од 2006.
Закон о министарствима (Службени гласник РС, бр. 16/11)
Устав Републике Мађарске од 1949.
Устав (Основни закон) Мађарске од 2012.