Парламентарна контрола Безбедносно-информативне агенције – стање и проблеми
Sažetak
Данас службе безбедности иако имају исту функцију, имају различите задатке и много више посла него раније. Савремени безбедносни проблеми с краја 20. и почетка 21. века изискују од држава да реорганизују своје службе безбедности, прилагођавајући их новонасталим променама. Та реорганизација подразумева, између осталог, и давање ширих овлашћења службама безбедности, како би се ефективно супротставиле нарастајућим и софистицираним претњама по безбедност, која уједно могу довести до повреде људских права и слобода. Због тога је потребно правом дефинисати надлежности, организацију, овлашћења и контролу тих служби. У демократским државама постоји више институција које са разних нивоа контролишу службе безбедности. Парламент је свакако једна од најзначајних институција у тој контроли, како у свету тако и код нас.
Овлашћења, финансије, коришћење посебних мера као и природа и обим послова Безбедносно-информативне агенције свакако јесу предмет контроле од стране Народне скупштине. Оно што се чини као проблем јесте да се постигне баланс између потребе за контролом и потребе служби безбедности да располажу ефективним методама за супротстaвљање савременим безбедносним проблемима.
У раду су приказани правни оквир везан за контролу Безбедносно-информативне агенције од стране Народне скупштине као и практични проблеми везане за ту врсту контроле. Анализирана је и улога безбедносне културе, као једног од фактора у тој контроли. С тим у вези, дате су смернице за практични рад народних посланика који контролишу Безбедносно-информативну агенцију, истичући посебно значај и потребу сталног унапређења безбедносне културе народних посланика.
Reference
Марковић, Р.: Уставно право и политичке институције, Правни факултет Универзитета у Београду и Службени гласник, Београд, 2009.
Пајванчић, М.: Уставно право – уставне институције, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад, 2007.
Пејић, И.: Парламентарна влада – осцилације у равнотежи, Правни факултет Универзитета у Нишу, Ниш, 2011.
Милков, Д.: Управно право III – Контрола управе, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад, 2013.
Милков, Д.: Управно право I – Уводна и организациона питања, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад, 2013.
Миленковић, Д.; Копривица, С.; Тодорић, В.: Контрола служби безбедности, Организација за европску безбедност и сарадњу-Мисија ОЕБС у Србији и Центар за нову политику, Београд, 2011.
Стајић, Љ.: Контрола полиције и служби безбедности, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад, 2012.
Драгишић, З.: Обавештајно-безбедносни систем Републике Србије, Годишњак Факултета безбедности Универзитета у Београду, Београд, 2011.
Стевановић, О.: Безбедносни менаџмент, Криминалистичко – полицијска академија, Београд, 2012.
Стајић, Љ.: Улога и значај безбедносне културе у изградњи безбедности државе, у: Гаћиновић, Р. (прир.): Србија – безбедносни и институционални изазови, Институт за политичке студије, Београд, 2009.
Стајић, Љ.; Мијалковић, С.; Станаревић, С.: Безбедносна култура, Правни факултет у Новом Саду, Нови Сад, 2013.