UTICAJ MALEIN HIDRAZIDA I USLOVA SKLADIŠTENJA NA PROKLIJAVANJE CRNOG LUKA
Sažetak
Tokom 2018/19. i 2019/20. godine izvedena su ispitivanja uticaja malein hidrazida i uslova skladištenja na proklijavanje lukovica crnog luka. Ogledi su postavljeni na lokalitetu u Gospođincima. Malein hidrazid je primenjen kao komercijalni preparat Royal MH 30 u količini 12,5 l/ha 21 dan pre vađenja lukovica. Tokom perioda skladištenja svakih mesec dana (I – VIII ocena) je merena masa lukovica i praćen broj isklijalih lukovica, masa i dužina klica, a na kraju ogleda je izračunat gubitak mase lukovica u odnosu na masu u trenutku uskladištenja. Za utvrđivanje proklijavanja lukovica nakon iznošenja iz skladišta 6 nedelja je na svakih 10 dana praćen broj lukovica sa vidljivim klicama. Kod proklijalih lukovica je izmerna dužina klica, dok su lukovice bez vidljivih klica, na kraju ogleda, presečene po dužini na pola kako bi se utvrdio unutrašnji porast klice. Pod uticajem MH, u zavisnosti od godine ispitivanja, masa tretiranih lukovica je bila manja za 9,5-10,6% u odnosu na masu neposredno pre unošenja u skladište. Efikasnost MH u sprečavanju klijanja crnog luka potvrđena i preko značajno manjeg broja isklijalih lukovica, kao i parametara masa klice i dužina klice. Takođe, nakon iznošenja lukovica iz skladišta (temperatura 18-20oC) ukupan procenat isklijalih lukovica u kontroli je bio 62-68%, a u tretmanu sa MH 10-16%. Unutrašnji porast klice nije uočen kod 53,3-54,8% tretiranih lukovica, dok je u kontroli odsustvo unutrašnjih klica zabeleženo kod 10,5-18,8% presečenih lukovica.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).