ANTIMIKROBNA AKTIVNOST PPIX-SUV LIPOZOMA PREMA Staphylococcus aureus i Bacillus subtillis
Sažetak
Mikrobiološka rezistencija ozbiljno komplikuje lečenje zaraznih oboljenja čineći mnoge široko primenjivane lekove skoro neupotrebljivim. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji najviše rezistentne bakterije su Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus and Streptococcus pneumoniae. Antimikrobna fotodinamička terapija (aPDT) predstavlja ne-antibiotski metod za inaktivaciju mikroorganizama kombinujući netoksična fotosenzitivna jedinjenja (PS) sa vidljivom svetlošću kako bi se generisali singletni kiseonik i slobodni radikali koji ubijaju mikrobne ćelije. Protoporfirin IX (PPIX) je dobro poznato fotosenzitivno jedinjenje koje ima potencijal za korišćenje u aPDT. PPIX inkorporisan u lipozomima je dobijen pomoću metode suvog lipidnog filma i naknadnog ekstruziranja kroz filtere od 100 nm kako bi se dobili SUV lipozomi (male unilamelarne vezikule). PPIX-SUV lipozomi su dodati u sterilne erlenmajere zasejane bakterijskim kulturama, postavljenim na magnetnoj mešalici sa konstantnim mešanjem. Antimikrobna aktivnost PPIX-SUV lipozoma je inicirana fotosenzitivnom reakcijom sa vidljivom belom svetlošću u cilindričnom ručno napravljenom fotohemijskom reaktoru. Intenzitet svetlosti korišćenih lampi bio je oko 40000 lux. Dobijeni rezultati pokazuju da PPIX-SUV lipozomi imaju inhibitornu aktivnost prema Staphylococcus aureus i Bacillus subtilis. Broj Staphylococcus aureus i Bacillus subtilis u kontrolnim uzorcima bio je 7.30±0.05 i 7.38±0.09 log CFU/ml, respektivno. Nakon 10, 20 i 30 min iluminacije broj bakterijskih kolonija bio je 6.66±0.03, 4.94±0.02, 4.55±0.05 log CFU/ml za Staphylococcus aureus i 6.33±0.03, 6.15±0.15, 4.25±0.06 log CFU/ml za Bacillus subtilis, respektivno. PPIX-SUV lipozomi su pokazali antimikrobnu aktivnost prema obema ispitivanim gram-pozitivnim bakterijama, zavisnu od vremena iluminacije i jačine svetlosti, i predstavlja dobru osnovu za potencijalnu primenu u aPDT terapiji.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).