PREVOJNA HILIC/RP TAČKA - BIOMIMETIČKI RETENCIONI PARAMETAR
Sažetak
U uslovima su kojima su istovremeno prisutni dualni hidrofilni (HILIC) i reverzno-fazni (RP) mehanizmi ispitan je retencioni profil liganada imidazolinskih i serotoninskih receptora (1). Razmotreno je biomimetičko značenje parametra retencije (prevojna tačka), koji definišu uslove u kojima dolazi do smene videćih mehanizama interakcije. Retencioni profil 43 liganada imidazolinskih i serotoninskih receptora je ispitan na Acclaim Mixed-Mode HILIC-1 koloni. Kao mobilna faza korišćena je smeša acetonitrila i 20 mM amonijum-acetata (pH 6). Hromatografsko ponašanje definisano je kao zavisnost retencionog parametra logk u odnosu na udeo acetonitrila u mobilnoj fazi (φ) korišćenjem multimodalne jednačine (2). Prevojna tačka HILIC/RP regiona izračunata je kao minimalna vrednost dobijene funkcije. Uočeno je da dobijene vrednosti prevojne tačke korelišu sa lipofilnom profilnom ispitivanih jedinjenja (r > 0.70), potencijalom vezivanja za ukupne proteine plazme (r > 0.77), kao i procentom apsorpcije leka iz gastrointesinalnog trakta (r > 0.56). Fizičko-hemijske interakcije koje utiču na vezivanje ispitivanih jedinjenja za arilhidrokarbonske receptore (NR.AhR) u organizmu, uključene u regulaciju toksikološkog potencijala, takođe utiču i na vrednosti prevojne prevojne tačke (r > 0.60). Na osnovu dobijenih rezultata, zaključuje se da se prevojna tačka dualnih HILIC/RP interakcija može uspešno primeniti u preliminarnoj karakterizaciji biofarmaceutskog i farmakokinetičkog profila liganada imidazolinskih i serotoninskih receptora.
Reference
1. Obradovic D, Komsta L, Agbaba D. Novel computational approaches to retention modeling in dual hydrophilic interactions/reversed phase chromatography. J. Chromatogr. A 2020; 1619.
2. Obradovic D, Oljacic S, Nikolic K, Agbaba D. Investigation and prediction of retention characteristics of imidazoline and serotonin receptor ligands and their related compounds on mixed-mode stationary phase. J. Chromatogr. A 2019; 1585: 92-104.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).