EVALUACIJA PRVOG NACIONALNOG PROGRAMA ZA RETKE BOLESTI U SRBIJI (2020-2022): REZULTATI I OČEKIVANJA
Sažetak
Retke bolesti (RB) su važan javnozdravstveni prioritet zdravstvenih politika na nacionalnom, evropskom i globalnom nivou. Specifičnost problema sa kojima se suočavaju oboleli od RB u Srbiji ogleda se u nizu nejednakosti ili nedostupnosti prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Inicijativom Ministarstva zdravlja RS i Nacionalne organizacije za retke bolesti u RS donet je prvi Nacionalni program za retke bolesti za period 2020-2022 (1). Opšti cilj Programa je: unapređenje zdravstvene zaštite i kvaliteta života lica obolelih od RB; a posebni ciljevi su: 1) poboljšanje prevencije i dijagnostike RB; 2) unapređeno lečenje, nega i socijalna zaštita obolelih od RB. Evaluacija Programa (2) pokazala je da: opšti cilj nije ostvaren, jer nije sprovedena anketa o stepenu zadovoljstva lica obolelih od RB. Evaluacija posebnog cilja 1 pokazala je da je potrebno bolja evidencija broja ljudi kod kojih postoji sumnja na RB. Evaluacija posebnog cilja 2 pokazala je delimično ostvarenje uz potrebu za izmenama određenih zakonskih propisa u oblasti lekova, biološkog materijala i pokazatelja o broju dana za koliko je terapija dostupna. Evaluacija prvog Nacionalnog programa za lečenje RB u Srbiji pokazala je da je neophodna bolja saradnja između institucija i udruženja pacijenata kako bi se podstakao napredak u ostvarivanju prava obolelih od RB.
Reference
1. Program for rare diseases in the Republic of Serbia for the period 2020-2022. (Official Gazette of RS, No. 86 06.12.2019).
2. "Analysis and evaluation of the Program for rare diseases in the Republic of Serbia for the period 2020 - 2022". Available at:https://norbs.rs/resurs-centar/#zajednozaretke#norbs#caring4rare#retkebolesti
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).