MODELOVANJE I OPTIMIZACIJA ULTRAZVUČNE EKSTRAKCIJE GENCOPIKROZIDA IZ PODZEMNIH DELOVA GENTIANA ASCLEPIADEA L.
Sažetak
Gentiana asclepiadea L. (Gentianaceae) je lekovita biljna vrsta koja se tradicionalno koristi za lečenje oboljenja jetre i gastrointestinalnih poremećaja. Lekovita svojstva podzemnih delova G. asclepiadea povezuju se sa prisustvom gorkih sekoiridoidinih jedinjenja među kojima je dominantan genciopikrozid. Cilj ovog istraživanja bio je da se optimizuje metoda ultrazvučne ekstrakcije genciopikrozida iz podzemnih delova G. asclepiadea i razvije model visoke tačnosti i prediktivnosti koristeći metodologiju površine odgovora i centralni kompozicioni dizajn. Uticaji vremena ekstrakcije (5–65 minuta), koncentracije etanola (10–90%), odnosa rastvarač/biljna droga (10–50 ml/g) i temperature ekstrakcije (20–80 °C) analizirani su kao nezavisne promenljive kroz 30 eksperimentalnih serija. Efikasnost ekstrakcije genciopikrozida, kvantifikovanog HPLC-DAD metodom, praćena je kao zavisno promenljiva. Polinom drugog stepena određen je kao najpogodniji model za opisivanje eksperimentalno dobijenih rezultata. Analiza uticaja ukazuje na značajne pozitivne linearne efekte vremena i temperature ekstrakcije, pozitivan efekat interakcije vremena ekstrakcije i odnosa rastvarača/biljna droga, i negativne kvadratne efekte odnosa rastvarač/biljna droga i koncentracije etanola. Određeni optimalni uslovi ekstrakcije su: vreme ekstrakcije 50 minuta, koncentracija etanola 52,4%, odnos rastvarača/biljna droga 35 ml/g, i temperatura ekstrakcije 65 °C. Predviđen prinos ekstrakcije pod ovim uslovima je 50,75 mg/g suve droge. Uspešno je optimizovana metoda ultrazvučne ekstrakcije genciopikrozida iz podzemnih delova G. asclepiadea koja odgovara principima “zelene hemije” i može naći svoju primenu u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).