Значај принципа једнаког третмана мушкараца и жена у праву Европске уније
Sažetak
Питање једнаког третмана мушкараца и жене представља непресушну тему за истраживање, а како је проблем дискриминације по основу пола уско повезан са успостављањем једнаког третмана, то у истраживање ове теме треба кренути са наднационалног нивоа, какав је систем права у Европској унији. Настанак и развој принципа једнаког третмана у оквиру заједнице европских држава текао постепено, уз остављање простора за додатна усавршавања. Нормативни оквир који је постављен, ипак, није био праћен и практичним променама у пружању једнаких шанси женама приликом запошавања и на раду, те се научници и даље баве феноменом платног јаза, сегрегацијом послова, стакленог плафона и проблемом усклађивања породичног и професионалног живота, као последицу неједнаког положаја мушкараца и жена у друштву.
У раду је проучен настанак и развој принципа једнаког третмана у оквиру Европске уније, уз почетну хипотезу да ни садашњи нормативни оквир није у стању да предупреди последице дискриминације по основу пола који постоје у пракси.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka.