Школе у пограничним општинама источне Србије
Sažetak
У раду се даје приказ демографске структуре и школске инфраструктуре у кладовској и неготинској општини у Борском управном округу. У фокусу је разматрања школска мрежа у пограничним општинама, посматрано са аспекта анализе нормативних докумената који дефинишу стратегију развоја школске мреже у Републици Србији, као и са а-спекта анализе утицаја образовне политике на развој пограничја у контексту његове периферичности унутар Србије те положаја уз др-жавну границу. Циљ рада је истражити развојне проблеме у пограничним општинама источне Србије. У складу са тим размотрени су проблеми демографског развоја, демографске структуре и образовне политике у пограничју. У раду је коришћена дескриптивно-аналитичка метода.
Reference
Етничка и национална припадност по насељима (2003). Београд: Републички завод за статистику.
Закон о основама система образовања и васпитања (2009). Службени гласник РС 72/09. Београд: Службени гласник.
Закон о основама система образовања и васпитања (2011). Службени гласник РС 52/2011. Београд: Службени гласник.
Митровић, Љ. (2009). Транзиција у периферни капитализам: огледи из социологије глобалних и регионалних промена. Београд: Институт за политичке студије.
Неготин. Преузето са http://www.toon.org.rs.
Пенев, Г. и Маринковић, И. (2012). „Први резултати Пописа 2011: велико смањење становништва“. Демографски преглед 43 (12) 1–5.
Попис становништва, домаћинства и станова у Републици Србији 2011, Први резултати. (2011). Београд: Републички завод за статистику.
Радовановић, С. и Гиговић, Љ. (2010). „Демографски процеси у пограничном подручју Србије према Бугарској“. Демографија VII (1) 105−126.
Регионална агенциja за развој Источне Србије RARIS. Преузето са http://www.raris.org.
Становништво, пол и старост, подаци по насељима (2003). Београд: Републички завод за статистику.
Станојевић, М. (1930). Зборник прилога за познавање Тимочке Крајине. Београд: Штампарија „Јовановић“.
Трнавац, Н. и др. (1992). Мале сеоске школе, шансе за опстанак и даљи развој. Београд: Институт за педагогију и андрагогију Филозофског факултета у Београду.
Koči-Pavlaković, V. (1996). „Regionalni ekonomski razvoj graničnih krajeva: teorijske osnove i modeli“. U: Z. Pepeonik (ur.), Geografija u funkciji razvoja Hrvatske (str. 351–358). Zagreb: Hrvatsko geografsko društvo.
Lay, V. (1998). „Teorijske, društvene i političke neprilike s periferijom“. U: I. Rogić i M. Štambuk (ur.), Duge sjene periferije: prinos revitalizaciji hrvatskoga ruba (str.13–40). Zagreb: Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“.
Detalji u vezi sa uređivačkom politikom, uključujući i autorska prava, dostupni su na sajtu SCIndeks.
http://scindeks.ceon.rs/journalDetails.aspx?issn=0354-3293