"Перу је земља без гласа": пропуштена прилика за размену међу културама у драми "Краљевски лов на сунце"

  • Nataša R. Tučev Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za anglistiku
Ključne reči: Питер Шафер, Еме Сезер, империјализам, култура, постколонијална критика

Sažetak


У чувеном тексту Расправа о колонијализму (1950), Еме Сезер указује да се сусрети Европљана са другим народима у периоду колонијалне експанизије нису одвијали у духу међусобног упознавања и оплемењивања двају различитих култура. Колонијалну динамику по правилу је карактерисала тежња за експлоатацијом и извачењем материјалне добити из земаља Трећег света, при чему су се Европљани ретко трудили да заиста упознају друге цивилизације и уваже њихове вредности и достигнућа. Такав однос према Другом сусреће се и у драми Питера Шафера Краљевски лов на сунце (1964), чију окосницу чине историјски догађаји везани за шпански поход на Перу у шеснаестом веку. При сусрету са високо развијеном културом Инка, чланови шпанске експедиције реагују на њу са непријатељством и презиром, при чему поједине аспекте те културе чак доживљавају и као претњу која се мора елиминисати. На индивидуалном нивоу, у Шаферовој драми јавља се неколико изузетака: приповедач, Мартин, покушава да научи језик и обичаје Инка, док Пизаро, као протагониста драме, чак покушава да у веровањима овог народа пронађе одговоре на егзистенцијална питања и разрешење сопствене духовне кризе. Неуспех ових тежњи доприноси општем утиску који преноси Шаферова драма – а то је да империјалистичке амбиције неминовно осујећују сваки покушај добронамерне, позитивне размене међу културама. Поред Сезера, рад ће се позивати и на друге ауторе из области постколонијалне и идеолошке критике, као што су Едвард Саид и Ролан Барт.

Reference

Achebe, C. (2006). The African Writer and the English Language. In: H. Luria, D. M. Seymour, T. Smoke (Eds.), Language and Linguistics in Context (183–188). London: Lawrence Erlbaum Associates.

Barthes, R. (1991). Mythologies. Trans. by J. Cape. New York: The Noonday Press.

Block, E. (2019). Literature, Sex, and the Invisible World: Shaffer & Stoppard Confront the Cultural Other. English Faculty Research and Publications, 528. Retrieved from: https://epublications.marquette.edu/english_fac/528>

Cesaire, A. (2000). Discourse on Colonialism. Trans. by J. Pinkham. New York: Monthly Review Press.

Eagleton, T. (2002). Marxism and Literary Criticism. London: Routledge.

MacMurraugh-Kavanagh, M. (1998). Peter Shaffer: Theatre and Drama. London: MacMillan.

Montaigne, M. de. (1580). On Coaches. Trans. by C. Cotton. HyperEssays.net. Retrieved from: https://hyperessays.net/essays/book/III/chapter/6/>

Podol, P. L. (1984). Dramatizations of the Conquest of Peru: Peter Shaffer’s The Royal Hunt Of The Sun and Claude Demarigny’s Cajamarca. Hispanic Journal, 6(1), 121–129.

Rushdie, S. (1991). Imaginary Homelands. London: Granta Books.

Said, E. (1994). Culture and Imperialism. New York: Vintage Books.

Shaffer, P. (1966). The Royal Hunt of the Sun. New York: Ballantine Books.

Shaffer, P. & Pree, B. (1963). Interviewed by Barry Pree. The Transatlantic Review, 14, 62–66.

Objavljeno
2023/10/12
Rubrika
Оригинални научни чланак