Prilog unapređenju menadžmenta u logistici odbrane
Sažetak
U radu su sadržana teorijska i praktična znanja čijim ovladavanjem se stvaraju preduslovi za unapređenje menadžmenta u oblasti odbrane kao važne državne funkcije i njenom logističkom sistemu.
Reforma državne administracije – uprave, radi jačanja poverenja brojnih stejkholdera i smanjenja birokratizacije, a u cilju efikasnijeg i efektivnijeg poslovanja, odvijala se u skladu sa specifičnostima svake države i njenog istorijskog nasleđa, ali je opšti trend prelazak na decentralizovanu javnu upravu (sektor), zatim na novi javni menadžment i na aktuelni model upravljanja javnim vrednostima.
Promene u širem okruženju, pre svega globalizacija i internacionalizacija poslovanja i talas ekonomskog i socijalnog restruktuiranja firmi i uključivanje menadžera i radnika u te tokove, zahtevaju adekvatne strukturne promene u svim organizacionim sistemima, pa i u sistemu odbrane i njegovom logističkom sistemu.
Promene se sprovode da bi se sprečilo da sistem dođe u neželjeno stanje ili da što pre iz njega izađe, ukoliko je takvo stanje nastupilo.
Unapređenje menadžmenta u logistici odbrane, kao delu javnog sektora sa birokratskim modelom organizacionog dizajna, doprinosi unapređenju funkcionisanja i razvoja logistike odbrane i odbrane uopšte, unapređenju spsosobnosti logističkog sistema i bržem i kvalitetnijem razvoju.
Unapređenje menadžmenta u logistici odbrane podrazumeva dobro poznavanje teorije i prakse menadžmenta, uticaja oblika vlasništva i tržišta na upravljanje, funkcionisanja javnog ali i ostalih makroekonomskih sektora, veće otvaranje prema okruženju i razmenu znanja, informacija i naučenih lekcija, sa međunarodnim okruženjem.
U cilju povećanja efektivnosti i efikasnosti upravljanja kombinuju se dostignuća različitih organizacijskih škola i formiraju se nove forme vlasništva. Jača organizaciona demokratija i participacija zaposlenih i menadžera kreće se u dva pravca: veće učešće u vlasništvu i veće učešće u donošenju odluka. Time su se interesi između najvažnijih internih stejkholdera (vlasnici, menadžeri, zaposleni) približili i delom izjednačili.
Selektuju se, obrazuju i obučavaju novi menadžeri, od ljudi sa strateškom vizijom, koji osećaju budućnost i načine da se ista ostvari.
Reference
Andrejić, M., Ljubojević, S., 2009, Operaciona istraživanja u funkciji podrške odlučivanje u sistemu odbrane/Operational researches as a support to decision-making processes in defence systems, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 57, No. 3, pp.15-27,
Andrejić, M., Milenkov, M., Sokolović, V., 2010a, Koncept razvoja službi logistike, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 58, No. 4, pp.37-62,
Andrejić, M., Milenkov, M, Sokolović, V., 2010b, Logistički informacioni sistem, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 58, No. 1, pp.33-61,
Andrejić, M., Radosavljević, R., Arsić, S., 2011, Logističko obrazovanje i obučavanje nelogističkog osoblja, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 59, No. 1, pp.5-26,
Đorđević, S., 2008, Preduzetnički instrumenti savremene vlasti (države i lokalnih vlasti), Godišnjak Fakulteta političkih nauka, Vol. 2, No 2, pp.133-157,
Erić, D., 2005, Uvod u menadžment, Čigoja štampa, Beograd,
Forca, B., 2011, Strateški menadžment u sistemu odbrane, Vojno delo, Vol. 63, br. 4, pp.196-220.
Kelly, G., Muers, S., 2002, Creating public value: An analytical framework for public service reform, Cabinet Office Strategy Unit, London,
Majstorović, A., Andrejić, M., 2008, Savremeni menadžment u sistemu odbrane, Management - časopis za teoriju i praksu menadžmenta, Vol. 13, br. 47-48, pp.19-26.
Rasmussen, A. F., 2011, Smart Defence can help nations to build greater security with fewer resources but more coordination and coherence, European Security and Defence, 1, pp.7-10.
Robbins, P. S., Coulter, M., 2005, Management, Data status, Beograd,
Službeni glasnik RS, 2007, Zakon o odbrani, br. 116.
Smith, R., 2003, Focusing on public value: Something old and something new, Monsah University, Victoria, Australia,
Stiglic, E. Dž., 2004, Ekonomija javnog sektora, Ekonomski fakultet, Beograd,
Stoker, G., 2006, Public Value Management: A New Narrative for Networked Governance?, American Review of Public Administration, Vol. 36, No. 1, pp.41-57.
Subotić, D., 2010, Novi javni menadžment u političkom sistemu Srbije, Politička revija, Vol. 23, No. 1, pp.91-114.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).