Analiza, projektovanje konstrukcije i upravljanje pirotehničkim robotom
Sažetak
Pirotehnički robot je uslužni robot koji se koristi za brže intervenisanje pirotehničkih jedinica kojim se smanjuje izlaganje opasnosti rukovaoca. Pirotehnički roboti koriste se za ispitivanje opasnih zona i/ili za uklanjanje i uništavanje eksplozivnih ili sumnjivih uređaja/predmeta. Mogu da se koriste za izradu prolaza kroz minska polja, za rukovanje neeksplodiranom municijom i njeno uništavanje, za pregledanje vozila, vozova, aviona i građevina. Dobra funkcionalna aktivnost ovih robota određena je dimenzijama njihovog radnog prostora, kinematikom robotske ruke i karakteristikama hvataljke. U ovom radu prikazane su strukturalna, kinematička i statička sinteza i analiza, kao i projekat i simulacija funkcije robotičke ruke i hvataljki na pirotehničkom robotu koji je projektovao autor ovog rada.
Reference
Documentation, CATIA 5 2005.
Dudita, F.L., & et al., 1989. Articulated Mechanisms. Inventics-Kinematics (in Romanian).Bucharest, Romania: Tehnica Publishing House.
Paun, A., & Constantin, G. 2002. Types of Robots used to Handling and Determining Unexploded Ammunition. Robotics & Management Journal, 1.
Staretu, I., & Daj, I. 2004. Intervention Robots in Dangerous Places-Constructive and Functional Features. AGIR Bulletin, Bucharest, Romania, 9(1-2), pp. 55-58.
www.salvex.com/media/.../Robot_ Ma. pdf, technet. idnes. cz/ robot-teodor-pyrotechnika...-/vojenstv, en.wikipedia. org/wiki/ANDROS, etc
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).