Heuristika i zakonska regulativa u oblasti zaštite tajnih podataka u funkciji edukacije subjekata sistema odbrane
Sažetak
Edukacija o zaštiti tajnih podataka trebalo bi da bude u vrhu prioriteta kada je reč o obezbeđenju zaštite vitalnih interesa države. Neki podaci ne treba da budu dostupni javnosti, jer se uglavnom odnose na nacionalnu bezbednost, te niko ne bi trebalo da dovodi u pitanje potrebu zaštite ove vrste podataka. Ovaj rad namenjen je edukatorima koji se bave zaštitom tajnih podataka i posebno onima koji rade ili dolaze u kontakt sa poverljivim podacima, sa ciljem da ih informiše o nacionalnom sistemu zaštite tajnih podataka u Srbiji i osposobi za primenu važeće zakonske regulative primenom heurističkog modela edukacije. U radu su navedeni pravni propisi koji regulišu zaštitu podataka, kao i propisani standardi i mere zaštite tajnih podataka.
Reference
Amaldi, E., Capone, A., & Malucelli, F.(2003). Optimization models with power control and algorithm. Preuzeto sa https://www.google.rs/?gws_rd=cr&ei=kz-BUvvEAsWatQbT4YGwBw#q=planning+umts+base+station+location+optimization+models+with+power+control+and+algorithms
Bereš, P. 2005. Heuristički modeli nastave politehničkog obrazovanja u osposobljavanju kadrova za potrebe civilne odbrane.Zrenjanin: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnički Fakultet.
Bereš, P. 2013. Heuristički model edukacije i prototip sistema za daljinsko aktiviranje sirena u vanrednim situacijama. Vojnotehnički glasnik, 61(1), str. 46-57. doi:10.5937/vojtehg61-2400
Kovačević, N.(2013). Zaštita tajnih podataka. Preuzeto sa http://www.arhivinfo.org.rs/radovi-2012/radovi/Zastita%20tajnih%20podataka.pdf 2013 Oct 14.
Kvaščev, R. 1978. Modeliranje procesa učenja.Beograd: Prosveta.
Hotomski, P. 1995. Sistemi veštačke inteligencije.Zrenjanin: Tehnički fakultet 'Mihajlo Pupin'.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).